OIE

Odobrena energetska dozvola za projekat vetroelektrane Dževa u Glamoču

energetska dozvola projekat vetroelektrane Dzeva Glamocu

Foto: Tim Foster on Unsplash

Objavljeno

14.10.2022.

Komentari

1

Podeli

Objavljeno

14.10.2022.

Komentari

1

Podeli

Vlada Federacije BiH je nadležnom ministarstvu dala prethodnu saglasnost za izdavanje energetske dozvole firmi Vjetroelektrane iz Glamoča za projekat Dževa od 46 megavata.

Vjetroelektrane, registrovane u Glamoču, razvijaju projekte Slovinj, od 138 megavata, i Dževa, zamišljen sa 46 megavata. U firmi 84 odsto kapitala drži Nova energija, čiji je vlasnik Laguna Trade iz Rogoznice u Hrvatskoj, prenosi BiznisInfo.ba. Opština Glamoč kontroliše ostatak.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je u junu dala takozvanu prethodnu saglasnost za energetsku dozvolu za Slovinj, a upravo je isto učinila i za projekat Dževa. Planiranje oba poduhvata u ovoj opštini u Kantonu 10, na zapadu zemlje, počelo je još krajem prve decenije 21. veka.

Godišnja proizvodnja budućeg vetroparka Dževa procenjena je na 160 gigavat-sati

Lokacija Dževa se nalazi pet kilometara od Glamoča. Vetroelektrana bi se sastojala od osam turbina, a godišnja proizvodnja je procenjena na 160 gigavat-sati.

Vlada je svoj zaključak uputila entitetskom parlamentu na usvajanje, posle čega postupak treba da sprovede Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije.

Projektnu firmu kontroliše Laguna Trade iz Hrvatske

Slovinj, nazvan po brdu na kojem je lokacija, trebalo bi da ima 23 agregata i učinak od 506 gigavat-sati godišnje. Po podacima iz prošle godine, ta dva projekta zajedno vrede 263 miliona evra.

Nemački wpd je u julu od kantonalne vlade dobio koncesiju za vetroelektranu Čadilj u Glamoču, predviđenog kapaciteta takođe 138 megavata.

Komentara: (1)
Zdravko Matić / 20.12.2022.

Čista energija,to je ono pravo.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

14. oktobar 2022. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

14. oktobar 2022. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

14. oktobar 2022. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

14. oktobar 2022. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji