U Evropskoj uniji (EU) je prošle godine instalirano 36 GW novih kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, što je 30% više nego u 2020. godini. Ovim je oboren i godišnji rekord od 35 GW novih kapaciteta koji je zabeležen pre jedne decenije. Na svetskom nivou je u 2021. takođe postavljen novi godišnji rekord – instalirano je ukupno 295 GW novih kapaciteta za energiju iz obnovljivih izvora, što je za 6% bolji rezultat nego prethodne godine, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske agencije za energetiku (IEA).
Rekordni rast kapaciteta u svetu je ostvaren uprkos problemima u lancu snabdevanja, kašnjenjima u izgradnji i visokim cenama sirovina, navodi IEA u izveštaju pod nazivom Renewable Energy Market Update.
Kapaciteti obnovljivih izvora planirani za izgradnju tokom 2022. i 2023. godine mogu pomoći da se smanji zavisnost EU od gasa iz Rusije
Novi kapaciteti obnovljivih izvora planirani za izgradnju tokom ove i sledeće godine u EU mogu pomoći da se smanji zavisnost elektroenergetskog sektora unije od gasa iz Rusije, smatra IEA.
Što se tiče novih kapaciteta na globalnom nivou, i u ovoj godini se očekuje novi rekord, 320 GW, što bi bilo preko 8% više nego u 2021. Ove godine je rast brži nego što se očekivalo, zahvaljujući snažnoj državnoj podršci u Kini, EU i Latinskoj Americi, čime je nadoknađen neočekivano spor rast u Sjedinjenim Državama.
U svetu se i u ovoj godini očekuje novi rekord, ali rast bi mogao usporiti tokom 2023.
Međutim, ukoliko u narednih šest meseci ne budu usvojene i primenjene još snažnije mere podrške, rast bi mogao da uspori tokom 2023. godine jer će efekat velike ekspanzije solara biti umanjen usporavanjem rasta u hidroenergetskom sektoru i stagnacijom rasta u sektoru vetra, upozorava IEA.
Očekuju se novi rekordi u izgradnji solarnih kapaciteta u 2022. i 2023. godini, ali će njihov efekat biti umanjen usporavanjem rasta u hidroenergetskom sektoru i stagnacijom rasta u sektoru vetra
Za 2022. i 2023. godinu očekuju se novi rekordi u instaliranju solarnih elektrana, pri čemu će bi ti kapaciteti sledeće godine porasli na 200 GW, najviše zahvaljujući ubrzanom rastu i snažnoj podršci države velikim projektima u Kini i Indiji.
Ove godine će biti instalirano čak 40% manje novih kapaciteta vetroelektrana na vodi nego 2021, kada je zabeležen veliki rast
Međutim, ove godine će biti instalirano čak 40% manje novih kapaciteta vetroelektrana na vodi nego 2021, kada je zabeležen snažan rast zahvaljujući velikom skoku u Kini. Inače, očekuje se da će Kina do kraja 2022. godine preteći Evropu i postati prva na svetu po kapacitetu vetroelektrana na vodi.
Vetroelektrane na kopnu, sa druge strane, zabeležile su pad od 32% u 2021. kada su u pitanju novi kapaciteti, ali se ove i sledeće godine očekuje nešto bolji rezultat, navodi IEA.
Potražnja za biogorivima bi trebalo da poraste i ove i sledeće godine
U sektoru biogoriva se potražnja prošle godine oporavila nakon pada u vreme pandemije oboljenja COVID-19, a očekuje se i rast od 5% u 2022. i od 3% u 2023. godini. Međutim, IEA napominje da je zbog rasta cena sirovina za proizvodnju biogoriva, za koji je delom zaslužan i rat u Ukrajini, morala da smanji svoju prethodnu procenu rasta potražnje za 20%.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.