OIE

Hrvatska raspisuje aukcije za 400 MW iz vetra i solara

Hrvatska raspisuje aukcije za 400 MW vetra i solara

Slika: Twitter/Tomislav Ćorić

Objavljeno

18.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Posle prve aukcije za obnovljive izvore energije koja se odnosila na elektrane snage manje od 2 MW, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja najavilo je novi konkurs za velike projekte, pre svega, solarne elektrane i vetroparkove.

Ministar Tomislav Ćorić je istakao da je Hrvatska krajem prošle godine ušla u novi sistem podsticanja proizvodnje iz obnovljivih izvora energije koji je uveden izmenama Zakona o obnovljivim izvorima energije. Ovaj model podrazumeva uvođenje aukcija za dodelu premija i fid-in tarifa.

Uslovi su se promenili, naglasio je ministar, dodavši kako su svi svesni činjenice da su cene tehnologija u padu i da je izvodljivost ovih projekata zagarantovana sa puno nižim cenama.

Pravila će biti takva da jedan ili dva projekta neće moći da dobiju celu kvotu od 400 MW

Na prvoj aukciji za dodelu premija i fid-in tarifa, koja je završena u januaru ove godine, ponuđena je kvota od 88 MW, a subvencije su dodeljene za kapacitete snage 25,5 MW.

Ćorić je sada najavio i aukciju za 400 MW obnovljivih izvora energije, primarno velike solarne elektrane i vetroelektrane, gde bi mogli da učestvuju i projekti koji sad imaju lokacijske dozvole.

Aukcija će biti postavljena tako da se ne dogodi da jedan ili dva projekta pojedu celu kvotu, istakao je ministar na brifingu za novinare, prenelo je Ministarstvo.

Energetska politika Hrvatske doživela je značajnu transformaciju

On je istakao da su energetska politika Hrvatske, kao i evropska energetska politika, poslednjih godina doživele značajnu transformaciju.

Hrvatska je donošenjem Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. godine, odnosno Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP), učinila značajan iskorak u odnosu na prethodno razdoblje, rekao je on.

LNG terminal na Krku će značajno promeniti poziciju Hrvatske

Ćorić je kao veoma važno istakao otvaranje najznačajnijeg energetskog i infrastrukturnog objekta u Hrvatskoj u poslednjih 30 godina – terminala za tečni prirodni gas (eng. liquified hatural gas – LNG) na ostrvu Krk (LNG terminal).

Smatramo da će ovaj projekat značajno izmeniti poziciju Hrvatske u kontekstu evropske energetske politike, zaključio je Ćorić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija vlada prozjumer solarna elektrana beograd siv 3

Vlada Srbije postavlja solarnu elektranu na zgradu SIV 3

18. februar 2021. - Vlada Srbije je najavila da planira da postavi fotonaponske elektrane pojedinačne snage do 150 kW na tri objekta

Vilhelmshafen roman bernard baterijski sistem BESS NGEN Uniper nemačka

NGEN i Uniper grade baterijski sistem od 100 MWh u Nemačkoj

18. februar 2021. - Baterijski sistem u Vilhelmshafenu balansiraće proizvodnju energije iz vetra i solara i doprineti većoj stabilnosti mreže

srbija dekarbonizacija ciljevi trosak investicije eps milan lakovic

Laković: Za postizanje ciljeva dekarbonizacije potrebno 27 milijardi evra

18. februar 2021. - Srbiji je za dostizanje ciljeva dekarbonizacije potrebno 27 milijardi evra, izjavio je Milan Laković, izvršni direktor za finansije EPS-a

kina envision svet najveci vetar solar projekat

U Kini otvorena najveća svetska elektrana koja kombinuje vetar i solar

18. februar 2021. - Najveća hibridna elektrana, koju na istoj lokaciji čine vetroturbine i solarni paneli, sada je u funkciji na Lesnoj visoravni