Budući da je termoelektrana Pljevlja u Crnoj Gori nastavila da radi nakon što je potrošila 20.000 sati iz opt-aut mehanizma, Sekretarijat Energetske zajednice će verovatno pokrenuti prekršajnu proceduru, naveo je njegov direktor Janez Kopač i naglasio da ne veruje da će EU pristati da produži period.
Termoelektrana Pljevlja je možda još u oktobru potrošila svojih 20.000 radnih sati i to je velik problem za Crnu Goru, rekao je tamošnjim parlamentarcima direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač. Ta međunarodna organizacija je sada obavezna da pokrene prekršajni postupak, naglasio je na onlajn sastanku sa članovima i članicama Odbora za ekonomiju, finansije i budžet.
Vlada je ranije saopštila da pregovara o mogućnosti produženja roka nakon isteka pomenutog perioda, koji je dodeljen kroz opt-aut mehanizam za velika ložišta. Kovač je, prilikom predstavljanja napretka zemlje u primeni evropskih propisa, kazao da je to teoretski moguće, ali je naglasio da ne veruje da ima šanse u praksi.
Produženje roka je moguće samo u teoriji
Evropska unija brzo ide u dekarbonizaciju i odbacuje ugalj, istakao je i dodao da sumnja da bi Evropski savet ovlastio Evropsku komisiju „da baš za Crnu Goru predvidi neko produženje.“
Kopač: Ekološka rekonstrukcija termoelektrane Pljevlja mora biti prioritetna, a cena dozvola za ispuštanje ugljen-dioksida treba da se uključi u računicu održivosti projekta
Vlada ima obavezu da izveštaj o jedinoj termoelektrani u zemlji pošalje Evropskoj agenciji za životnu sredinu pošalje do marta, a tada više neće biti usklađena s relevantnom direktivom, upozorio je. Ekološka rekonstrukcija postrojenja mora biti prioritetna, a cena dozvola za ispuštanje ugljenika treba da se uračuna pri proceni izvodljivosti, kazao je poslanicima i poslanicama Skupštine Crne Gore.
Elektrana ima snagu 225 megavata, a njome upravlja državna Elektroprivreda Crne Gore, EPCG. Kada ložišta koja su opredeljena za opt-aut potroše 20.000 sati, moraju da se zatvore ili obnove tako da dovedu emisije u sklad s propisima.
Najbolji rezultati u regionu u oblastima električne energije, životne sredine
Kovač je pohvalio nedavnu vladinu odluku da poništi ugovore za izgradnju sedam malih hidroelektrana i dodao da veruje da je ta tehnologija „pase“ (passé).
Crna Gora je u Energetskoj zajednici najuslađenija sa EU u sektorima električne energije i životne sredine i jedina je ugovorna strana koja je primenila propise o kvalitetu goriva, navedeno je u izveštaju, uz napomenu da je udeo obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji energije daleko iznad ciljanog. U dokumentu je ukazano na nedostatke na polju nafte i njenih derivata.
Sekretarijat Energetske zajednice je pohvalio Regulatornu agenciju za energetiku ali i ukazao na neaktivnost Agencije za zaštitu konkurencije
Srbija i Crna Gora imaju najniže udele prekograničnih kapaciteta za prenos struje koji su namenjeni za trgovanje od svih zapadnobalkanskih zemalja, 40 odsto, a minimum za operatere prenosnih sistema u EU je 70 procenata, rekao je Kovač.
Sekretarijat je saopštio da Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGEAGEN) i ekvivalentna institucija u Severnoj Makedoniji imaju najveću ekspertizu i da su najaktivnije u regionu. S druge strane, Agencija za zaštitu konkurencije dosad nije istraživala sumnjive ugovore i slučajeve neregularne dominacije na tržištu i nijednom nije blokirala državnu pomoć u sektoru energetike, stoji u prezentaciji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.