HSE treba da potpiše ugovor o koncesiji u okviru plana za izgradnju niza hidroelektrana na srednjem toku Save u Sloveniji, od Ljubljane do Suhadola. Vlada je saopštila da će izraditi prostorne planove za tri pogona, ali tačne lokacije i njihov ukupan broj tek treba da se utvrdi posle istraživanja i procena, nakon čega mogu biti odobrene dozvole.
Vlada Slovenije je saopštila da će Holding Slovenske elektrarne – HSE dobiti koncesiju za upotrebu vode za proizvodnju energije u hidroelektranama u kaskadi koje namerava da podigne na reci Savi u toj zemlji. Sporazum zakazan da bude potpisan sutra obuhvata srednji tok od Ježice u Ljubljani do Suhadola.
U saopštenju je navedeno da će prostorni planovi za hidrocentrale Renke, Trbovlje i Suhadol, poslednje u nizu, biti završeni u roku od tri godine. Po poslednjim grubim procenama, taj deo kompleksa će koštati preko 350 miliona evra.
Kapacitet kompleksa na Savi u srednjem toku mogao bi dostići 300 megavata
HSE radi na rešenjima za kaskadu na Savi uključujući hidroelektrane Ponoviče, koja bi bila odmah uzvodno od prve tri, zatim Kresnice, Jevnica, Šentjakob, Zalog, Gameljne i Tacen. Poslednje četiri navedene lokacije su u prestonici Slovenije ili odmah do nje. Ukupni kapacitet je do 300 megavata.
Troškovi za projekte tri hidroelektrane verovatno će premašiti 350 miliona evra, a HSE ima ambiciju da ih završi do 2030. godine
Nova uredba određuje da će Grad Ljubljana i Opština Medvode podeliti koncesionu naknadu s državom. Lokalnoj samoupravi u Dolu pri Ljubljani sledi 60 odsto, dok Litija, Trbovlje, Laško, Zagorje ob Savi i Hrastnik imaju pravo na 70 procenata sredstava.
Vlada je usvojila i sporazum o implementaciji za korišćenje vode za proizvodnju struje za poslednjih pet navedenih opština, koje se nalaze nizvodno. Ovi dokumenti ipak nisu konačne dozvole za instalaciju tri hidroelektrane jer one zavise od daljih istraživanja i zvaničnih procena.
Na stolu još osamnaest hidrocentrala
Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje saopštilo je da je moguće proizvesti 1,1 teravat-sat energije godišnje. Tačan broj hidroelektrana i njihove lokacije tek treba da se utvrde. Do nedavno je u igri bilo i do 18 projekata, od kojih tri u gornjem toku i još šest u donjem toku reke u Sloveniji.
Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS) su 2017. blizu granice sa Hrvatskom pustile u rad HE Brežice. Njen kapacitet je 47.4 megavata. Ta firma u okviru GEN grupe se takođe sprema da sagradi sistem Mokrice snage 28 megavata. On će biti poslednji u nizu.
HSE je ranije saopštio da bi rečene tri hidroelektrane na Savi trebalo da završi do 2030. godine. Kompanija u državnom vlasništvu je napomenula da ima koncesiju za iskorišćavanje energije između Medvoda i Zidanog Mosta. Taj deo uključuje još jedan projekat hidroelektrane uzvodno od Ljubljane.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.