Životna sredina

Potpisan ugovor o ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja

ugovor o ekološkoj rekonstrukciji

Foto: Pixabay/imagii

Objavljeno

10.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potpisala je ugovor o ekološkoj rekonstrukciji prvog bloka termoelektrane TE Pljevlja, vredan više od 54 miliona evra, kojim će radni vek termoelektrane biti produžen za 30 godina a njen uticaj na životnu sredinu biti značajno smanjen.

Ugovor o ekološkoj rekonstrukciji potpisan je sa konzorcijumom DEC International-Bemax-BB Solar-Permonte, koji je izabran za izvođača radova krajem 2019. godine. Konzorcijum predvodi kineska kompanija Dongfang Electric Corporation (DEC), čiji projekti pokrivaju više od 80 zemalja, navodi se u saopštenju EPCG.

Projekat će uticaj termoelektrane na životnu sredinu svesti na minimum

“Ključno je da će nakon završetka projekta, uticaj  termoelektrane na životnu sredinu biti sveden na minimum, u skladu sa najstrožim ekološkim EU standardima,” rekao je izvršni direktor EPCG Igor Noveljić.

Projekat će uglavnom finansirati EPCG iz sopstvenih sredstava, a planirano je da se radovi odvijaju od 2020. do 2023. godine, rekao je Noveljić. Ekološka rekonstrukcija će biti izvedena uz puno poštovanje idejnog projekta i elaborata o zaštiti životne sredine koje je izradila kompanija Steag Energy Services GmbH iz Nemačke.

Ekološka rekonstrukcija uključuje izgradnju sistema za odsumporavanje, izgradnju sistema za denitrifikaciju, izgradnju sistema za tretman otpadnih voda, a obezbediće se i izvor toplote za grad Pljevlja. Produženje radnog veka termoelektrane znači i siguran posao za 1.200 zaposlenih koliko ih trenutno radi u termoelektrani i rudniku uglja, kazao je Noveljić.

Rekonstrukcija treba da obezbedi usaglašenost emisija štetnih čestica sa propisima EU

Potpisivanju ugovora prisustvovala je i crnogorska ministarka ekonomije Dragica Sekulić, koja je naglasila da je ovo višegodišnji projekat koji treba da obezbedi punu usaglašenost emisija štetnih čestica iz elektrane sa evropskim propisima.

Direktor projekta, Ji Hongchun, iz kompanije Dongfang Electric, rekao je da veruje da će ekološka rekonstrukcija obezbediti čistiji vazduh i čistiju vodu za stanovnike Pljevalja.

Prema ranijim izveštajima, projekat ekološke rekonstrukcije će omogućiti ispunjavanje obaveza i poštovanje najstrožijih parametara zaštite životne sredine predviđenih Odlukom EU 2017/1442.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

skladištenje energije evropa baterije

Kapaciteti za skladištenje energije u Evropi uskoro dostižu 100 GW

10. jun 2020. - Skladištenje energije u reverzibilnim hidroelektranama ima najveći udeo u postojećim kapacitetima, sa 50,6 GW, a slede baterije, sa 44,8 GW

data centri, grejanje

Od data centra do radijatora – otpadna toplota je grejanje za gradove

10. jun 2020. - U državama na severu Evrope se otpadna toplota iz data centara upotrebljava za daljinsko grejanje

ugalj svet dekarbonizacija juzna koreja termoelektrane

Odluka Južne Koreje da zatvori termoelektrane na ugalj zabrinula Australiju i zemlje jugoistočne Azije

10. jun 2020. - Južna Koreja će do 2040. ugasiti 40 termoelektrana, a datum za ostalih 20 biće definisan sledeće godine, najavila je Vlada

Nada Drobne Popovic nova generalna direktorka GEN energija

Nada Drobne Popović nova generalna direktorka kompanije GEN energija

10. jun 2020. - Nada Drobne Popović će 1. novembra zameniti Dejana Paravana na mestu generalnog direktora slovenačke elektroprivrede GEN energija