OIE

Vlada FBiH dala saglasnost za gradnju četiri vetroelektrane snage 165,8 MW

Vlada-FBiH-dala-saglasnost-za-gradnju-cetiri-vetroelektrane-snage-1658-MW

Slika: Sednica Vlade FBiH (Vlada FBiH)

Objavljeno

20.01.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.01.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) dala je saglasnost za izdavanje energetskih dozvola za četiri vetroelektrane ukupne snage 165,8 MW, u blizini Tomislavgrada i Posušja.

BiH trenutno ima dva vetroparka, ukupne snage 86,6 MW, od kojih je Mesihovina puštena u rad 2018, a Jelovača je u junu 2019. dobila upotrebnu dozvolu.

Investitori planiraju gradnju VE Gradina, VE Oštrc, VE Baljci i VE Pakline 2

Vlada FBiH je Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije (FMERI) dala prethodne saglasnosti u postupku izdavanja energetske dozvole privrednim društvima VE Gradina Tomislavgrad za izgradnju prve faze vetroelektrane (VE) Gradina, Relaks Posušje za izgradnju VE Oštrc, Tomkup Tomislavgrad za izgradnju VE Baljci i Kamen-Dent Mostar za izgradnju VE Pakline 2, saopštila je Vlada FBiH.

Prva faza vetroelektrane Gradina trebalo bi da ima snagu od 41,6 MW, VE Baljci i VE Pakline 2 po 48 MW, a VE Oštrc 28,2 MW.

VE Gradina je razvijala kineska kompanija CMEC, dok hrvatska DIV grupa, kako piše na njenom portalu, planira gradnju tri vetroparka na području Tomislavgrada i Kupresa – Kupres, Pakline 1 i Pakline 2.

U gradnju VE Oštrc na osnovu ugovora o koncesiji trebalo bi, kako prenosi portal Grude, da bude investirano 35 miliona evra.

VE Pakline 2 i VE Baljci upisane su u registar energetskih dozvola Federalnog ministarstva 2015, VE Gradina 2016, a VE Oštrc 2019. godine.

Energetsku dozvolu za vetroparkove je dosad u FBiH dobilo pet investitoraW, a još šest je bilo na čekanju

Inače, prema zvaničnim podacima iz oktobra 2019, energetsku dozvolu za vetroparkove je dosad u FBiH dobilo pet investitora za 230 MW, a još šest je bilo na čekanju, sa još 190 MW.

Kako se navodi u saopštenju Vlade FBiH, premijer FBiH će informacije o aktivnostima u postupku izdavanja ovih energetskih dozvola uputiti Parlamentu FBiH na razmatranje i usvajanje, kako bi Federalno ministarstvo moglo sprovesti aktivnosti propisanim Uredbom o postupku, kriterijima, formi i sadržaju zahtjeva za izdavanje energetske dozvole za izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih proizvodnih postrojenja na izdavanju energetske dozvole.

Federalno ministarstvo je zaduženo da za VE Oštrc započne ove aktivnosti jer je ta procedura previđena za vetroelektrane snage manje od 30 MW, dodaje se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska neto merenje neto obracun zakon susnjar

Hrvatska usvojila izmene propisa za decentralizaciju energetike – neto obračun menja neto merenje

20. januar 2020. - Vlada Hrvatske usvojila je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji

U Knjazevcu otvoren Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika

U Knjaževcu otvoren Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika

20. januar 2020. - U Knjaževcu je otvoren Centar za energetsko savetovanje, namenjen svim građanima i malim preduzetnicima koji žele da uvedu mere energetske efikasnosti

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

20. januar 2020. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

slovenija vodonik plinovodi privreda ugovor

U Sloveniji se dve trećine potrošača gasa u privredi priprema za korišćenje vodonika

20. januar 2020. - Plinovodi i 50 slovenačkih kompanija potpisali su ugovor o osnivanju konzorcijuma Vodonik za korisnike – SloH2U