Energetska efikasnost

Sijalica sa užarenom niti u Srbiji ide u istoriju sledeće godine

Sijalica-sa-uzarenom-niti-Srbija-istorija

Slika: Pixabay

Objavljeno

26.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Od sredine sledeće godine sijalica sa užarenom niti neće se više koristiti u Srbiji, što će biti posledica novih pravila kojima će se zabraniti korišćenje nekih od energetski neefikasnih proizvoda, rečeno je panelu „Energetska efikasnost i pravilno korišćenje struje“, preneo je dnevni list Blic.

Miloš Banjac, pomoćnik ministra energetike i rudarstva zadužen za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, rekao je da su nova pravila okrenuta pre svega smanjenju uvoza energetski neefikasnih proizvoda.

„Sijalica sa užarenom niti troši 5 puta više energije od neonske, a čak 10 puta više od LED sijalice, tako da će ova odluka značajno uticati na energetsku efikasnost“, istakao je Banjac.

Inače, Crna Gora je od 1. jula 2018. počela postepeno ukidanje sijalica za užarenom niti, pa će od 1. jula sledeće godine biti potpuno zabranjene.

Građani će iz državnog fonda moći da dobiju vaučere za kupovinu energetski efikasnijih uređaja

Banjac je, takođe, najavio da bi početkom sledeće godine mogao da zaživi državni fond za energetsku efikasnost koji će biti namenjen građanima. Iz ovog fonda će, kako je naveo, građani moći da dobiju povoljne kredite ili bespovratna sredstva za sprovođenje mera za energetsku efikasnost.

„Kada je reč o objektima koje je potrebno energetski sanirati najednostavnije je da se na kreditnu liniju neke banke nadovežu bespovratna sredstva fonda. A, kada je reč o nabavci energetski efikasnih uređaja onda će građani dobijati vaučere za njihovu kupovinu“, objasnio je on.

Radovan Stanić, direktor za snadbevanje električnom energijom Elektroprivrede Srbije (EPS), naveo je da građani odgovornijim ponašanjem i korišćenjem energetski efikasnijih uređaja mogu da smanje svoje mesečne račune za 10 do 15 odsto.

Stanić je napomenuo da će na julskom računu za struju građani imati novi trošak u vidu takse za unapređenje energetske efikasnost.

„Govorimo o cifri od 0,015 dinara po kWh, što znači da će za prosečnu mesečnu potrošnju od 400 kWh to biti uvećanje od šest dinara“, rekao je Stanić.

Jelena Vukanović, stručnjak za energetsku efikasnost u Ministarstvu građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, istakla je da ovo ministarstvo radi na izradi strategiji energetske efikasnosti u zgradarstvu koja će obuhvatiti i uputstva za energetsku sanaciju zgrada.

Ovaj dokument trebalo bi da bude predstavljen javnosti za 6 do 12 meseci, navela je ona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

26. jul 2019. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

26. jul 2019. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

26. jul 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

26. jul 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta