Mobilnost

Uz podršku GIZ ORF-EE formiran regionalni pul eksperata za rad na planovima održive urbane mobilnosti

Trening-planovi-odrzive-urbane-mobilnosti-giz-orf-ee

Foto: GIZ ORF-EE

Objavljeno

11.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Podgorici je krajem maja održan trening i formiran regionalni pul eksperata koji će podržati razvoj planova održive urbane mobilnosti gradova i opština pet zemalja Zapadnog Balkana.

Trening je organizovao GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE) u okviru projekta “Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoistične Evrope II” (SUMSEEC II).

Selekcija učesnika treninga izvršena je u saradnji sa asocijacijama opština i gradova partnerskih zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija). Učesnici su izabrani na osnovu iskazanog interesa da unaprede znanja na polju urbane mobilnosti i postanu deo pula eksperata.

Na samom početku dvodnevne obuke, Milenka Knežević, savetnica na projektu GIZ ORF-EE, dala je pregled regionalne saradnje u ovoj oblasti, prezentovala ciljeve treninga i najavila naredne aktivnosti na nivou regiona koje uključuju međusobnu saradnju i razmenu iskustava gradova zemalja u regionu koje projekat podržava.

Foto: GIZ ORF-EE

Učesnici u treningu, koji su vodili Cosimo Chiffi i Simone Bosetti, eksperti na polju urbane mobilnosti, informisali su se o principima planiranja održive urbane mobilnosti, studijama slučaja, primerima dobre prakse, uključivanju javnosti i selekciji relevantnih aktera, kao i uključivanju donosilaca odluka u proces planiranja održive urbane mobilnosti. Raspravljalo se i o rodnim pitanjima u procesu planiranja urbane mobilnosti.

Tihomir Dakić, učesnik treninga ispred Centra za životnu sredinu Banja Luka i nacionalni koordinator BiH za Evropsku nedelju mobilnosti, rekao je da je jedna od najvećih koristi treninga to što su se na jednom mestu zajedno našli predstavnici lokalnih uprava, univerziteta i nevladinog sektora koji su definisali nove ideje saradnje i razvoja urbane mobilnosti u lokalnim zajednicama, ali i šire.

U narednom periodu, zadatak obučenih eksperata je da podrže razvoj planova održive urbane mobilnosti, izradu zagovaračkih dokumenata ili organizuju uvodne radionice za zainteresovane jedinice lokalnih samouprava u zemljama iz kojih dolaze.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bmw obnovljiva goriva nemacka

Nemačka auto industrija traži ambicioznije ciljeve za obnovljiva goriva

11. jun 2019. - Nemačka auto industrija smatra da obnovljiva goriva, a ne samo električna vozila, mogu da daju veliki doprinos borbi protiv klimatskih promena

core elektricni skuter bih

BiH dobila prvi e-skuter proizveden od domaće pameti – E-Scooter by Core

11. jun 2019. - Namera kompanije Core je da uz podršku svog strateškog partnera izgradi fabriku za masovnu proizvodnju e-skutera u BiH

eleport turbovolt hrvatska slovenija punjaci elektricna vozila

Eleport otvara mrežu punjača za električna vozila u Hrvatskoj i Sloveniji

11. jun 2019. - Eleport je saopštio da se kroz stratešku akviziciju firme TurboVolt GmbH širi na tržišta Hrvatske i Slovenije

elektricni automobili po zemljama proizvodjaci svet izvestaj ZSW

Broj električnih automobila uvećan 50 odsto u 2023: Objavljena rang-lista najvećih proizvođača i najprodavanijih modela

11. jun 2019. - Nemački Centar za istraživanje solarne energije i vodonika Baden-Württemberg uradio je istraživanje koja zemlja ima najviše električnih automobila, koji modeli su najprodavaniji, ko su najveći proozvođači