OIE

Albanija zaustavlja gradnju hidroelektrana zbog brige o zaštiti životne sredine

Slika: Pixabay

Objavljeno

05.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Albanska ministrka za energetiku i infrastrukturu Belinda Balluku izjavila je da će zaustaviti izgradnju novih hidroelektrana (HE) i pokrenuti istragu o 182 dozvole izdate za izgradnju 440 postrojenja.

Najava je usledila nakon sastanka sa stanovnicima Gramša koji protestuju zbog izgradnje dve HE na reci Devol. Elektrane bi trebalo da budu izgrađene u blizini kanjona Holta, popularne turističke destinacije.

Koncesiju za ove elektrane odobrio je bivši ministar za energetiku i infrastrukturu Damian Gjiknuri, koga je u fotelji ministra, pre dve nedelje, zamenila Balluku.

Kako je preneo Rojters, Balluku je izjavila da je vreme da se analizira zašto se ne realizuje većina ugovora o dozvolama za gradnju HE, da se analizira politika ohrabrivanja gradnje malih hidroelektrana (MHE) i da se definiše strategija za budućnost.

Potreban nam je balans između ekonomskog razvoja i zaštite prirodnih bogatstava, koja su nešto najvrednije što Albanija ima, rekla je Balluku.

Prema njenim rečima, od sredine 2000. godine, kada je deficit u proizvodnji električne energije izazvao duge restrikcije, albanske vlade su potpisivale ugovore o izgradnji, uglavnom MHE, ali do sada je samo 96 postrojenja, za koje je potpisano 73 ugovora, operativno.

Balluku je rekla da bi šteta koju su ove MHE izazvale mogla da nadmaši svaku ekonomsku dobit.

Odlučila sam da zamrznem sve ugovore koji nisu realizovani, dok ne dobijemo detaljan izveštaj o njihovom statusu, navela je ministarka.

Provera će obuhvatiti da li su izvođači izgradili postrojenja prema planu i predviđenom roku, te da li su se pridržavali ekoloških zahteva.

Pobuna protiv hidroenergije u regionu

U poslednjih nekoliko godina povećava se otpor građana izgradnji MHE, ali i HE, u regionu, uključujući Srbiju, Albaniju, BiH.

Već nekoliko godina, građani Albanije se protive izgradnji više HE na rekama Vjosa, Osumi, Valbona.

Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) u avgustu prošle godine objavila je treći pregled o zaštiti životne sredine u Albaniji, u kojem se navodi da nije obavljena kumulativna procena uticaja HE u zemlji, a posebno u zaštićenim područjima.

Inače, Albanija 100% električne energije dobija u HE.

Prema podacima Sekretarijata Energetske zajednice, Albanija je na kraju 2017. godine imala oko 120 MW instalisane snage u MHE, po čemu je ova zemlja druga u regionu, odmah posle Bosne i Hercegovine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Micotakis predlaze upotrebu malih modularnih reaktora za ostrva i data centre

Micotakis: Grčka razmatra upotrebu malih modularnih reaktora za ostrva i data centre

5. februar 2019. - Razvoj SMR-ova i globalna renesansa nuklearne energije doveli su u Grčkoj do prve rasprave o nuklearnoj energiji posle mnogo godina

sardinija

Stanovništvo Sardinije protiv velikih projekata zelenih elektrana

5. februar 2019. - Regionalna vlada Sardinije je uvela moratorijum na gradnju i donela nove propise kojima je mogućnost razvoja obnovljivih izvora energije ograničena

crna gora gvozd epcg nordex ugovor djukanovic

Elektroprivreda Crne Gore započela gradnju vetroparka Gvozd

5. februar 2019. - Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

5. februar 2019. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija