OIE

Izgradnja toplane na biomasu u Novom Pazaru se zbog kašnjenja sad očekuje u 2019.

Izgradnja-toplane-na-biomasu-u-Novom-Pazaru-se-zbog-kasnjenja-sad-ocekuje-u-2019

Foto: Pixabay

Objavljeno

14.08.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.08.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon zastoja u realizaciji projekta izgradnje toplane na biomasu u Novom Pazaru, vrednog 3,6 miliona evra, sada se očekuje da će postrojenje biti izgrađeno sledeće godine, u okviru šireg plana za prelazak 10 operatera daljinskog grejanja u Srbiji sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, izjavio je pomoćnik gradonačelnika Faruk Suljević.

Suljević je rekao za radio Sto plus da veruje da će lokalna samouprava u narednih mesec dana postići dogovor o kupovini četiri parcele ukupne površine oko 1,5 hektara od Holding kompanije Raška u stečaju, gde bi se gradila toplana na biomasu.

„Istovremeno ćemo raditi i na izradi idejnog projekta i ostale dokumentacije kako bismo do kraja godine dobili građevinsku dozvolu. Nakon toga, očekujemo da Ministarstvo energetike i Kancelarija za javna ulaganja raspišu tender i izaberu izvođača radova koji bi na proleće sledeće godine mogao da počne izgradnju. Radovi bi trebalo da traju pet ili šest meseci“, rekao je Suljević.

Studija je pokazala bi toplana na biomasu mogla da snabdeva toplotnom energijom oko 170.000 novih korisnika u Novom Pazaru, s obzirom da veliki broj javnih ustanova u centru grada, novoizgrađenih stambenih zgrada ili industrijskih postrojenja nije priključen na sistem daljinskog grejanja, rekao je Suljević. Dodao je i da će potencijalnim novim korisnicima biti ponuđena ekonomski prihvatljiva cenu kako bi se, umesto izgradnje sopstvenih mini toplana, odlučili za priključenje na novi gradski toplovod.

Širi projekat za izgradnju 10 toplana na biomasu u Srbiji je vredan 27 miliona evra, od kojih je 20 miliona zajam nemačke razvojne banke KfW, koja će dati i grant od dva miliona evra, dok je Vlada Švajcarske obezbedila pet miliona evra bespovratnih sredstava.

Među opštinama u kojima se projekat sprovodi su i Mali Zvornik, Nova Varoš, Prijepolje, Bajina Bašta, Valjevo, Priboj, Kladovo i Majdanpek.

KfW banka je ponudila i drugu tranšu kredita da dodatnih 15-20 operatera daljinskog grejanja u Srbiji pređe sa fosilnih goriva na biomasu. Projekat za razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji zajednički sprovode nemačka razvojna organizacija GIZ i KfW.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

14. avgust 2018. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

14. avgust 2018. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

14. avgust 2018. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

Najveca solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad Moja elektrarna

Najveća solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad

14. avgust 2018. - Najveća solarna elektrana u Sloveniji ima tek 7,1 megavat pika, a na mrežu je povezana priključkom od pet megavata. Otvorila ju je firma Moja elektrarna.