Vesti

Postavljanje mreže brzih punjača za električna vozila u Rumuniji i Hrvatskoj

Postavljanje mreze brzih punjaca za elektricna vozila u Rumuniji i Hrvatskoj

Slika: Renovatio

Objavljeno

21.02.2018.

Država

,

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

21.02.2018.

Država

,

Komentari

0

Podeli

Rumunska kompanija Renovatio i Hrvatski Telekom saopštili su da će postaviti 23 stanice sa brzim punjačima za električna vozila u Rumuniji do kraja 2018. godine. To je početak projekta u okviru koga treba da bude postavljeno 69 takvih punjačkih stanica i još 4 stanice sa ultra brzim punjačima za električna vozila u obe zemlje.

Projekat vredan 4,28 milion evra se finansira većim delom (80 odsto) iz fondova Evropske unije. Hrvatski Telekom treba da obezbedi softversku platformu za punjačke stanice dok će Renovatio obezbediti same stanice širom Rumunije pod nazivom Renovatio E-Charge.

Najveći deo novca iz fondova EU (3,1 miliona evra) će biti investiran u punjačke stanice u Rumuniji. Renovatio, koja se bavi obnovljivim izvorima energije, obavezala se da postavi 53 stanice sa brzim punjačima i 3 stanice sa ultra brzima punjačima za električna vozila.

Mreža punjačkih stanica će biti postavljena u Rumuniji i Hrvatskoj u okviru evropske saobraćajne mreže TEN-T, koja pokriva područje Mediterana (Hrvatska), rajnsko-dunavsku oblast Rhine-Danube i istočne oblasti Evrope (Rumunija).

Direktor odeljenja firme Renovatio Aleksandru Teodoresku je izjavio da je projekat uspostavljanja stanica sa brzim punjačima namenjen obezbeđivanju infrastrukture neophodne za putovanja na dugim relacijama, dodajući da će se tako podstaći i upotreba električnih vozila u Rumuniji.

Rumunski mediji su javili da su prve dve stanice sa brzim punjačima postavljene u gradovima Deva i Pitesti, a nakon toga i u prestonici, Bukureštu, i u gradovima Targu Mures i Temišvar, početkom 2018. godine. Punjačke stanice su postavljene na 80 kilometara međusobne udaljenosti, sa kapacitetom punjenja dva automobila istovremeno.

Renovatio je prva firma koje je postavila mrežu punjača za električna vozila u Rumuniji u okviru koje radi 61 stanica na 30 lokacija u gradovima i duž glavnih putnih koridora.

Partnerski projekat firme Renovatio i Hrvatskog Telekoma je dobio finansijsku podršku Evropske komisije u julu 2017. godine zajedno sa projektom NEXT-E u okviru koga treba da bude uspostavljena mreža punjačkih stanica za električna vozila u šest zemalja centralne i istočne Evrope. U okviru ta dva projekta trebalo bi da bude postavljeno 59 punjačkih stanica u Mađarskoj, 58 u Hrvatskoj, 40 u Rumaniji, 38 u Češkoj, 32 u Sloveniji i 25 u Slovačkoj tokom 2018. i 2019. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU-kompletira-Industrijski-plan-zeleni-dogovor-zakonom-dekarbonizaciji-industrije

EU kompletira Industrijski plan za zeleni dogovor zakonom o dekarbonizaciji industrije

21. februar 2018. - Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije bi uskoro mogao da stupi na snagu, čime bi EU zaokružila Industrijski plan za zeleni dogovor

uvoz-struje-severna-makedonija

Severna Makedonija: Solar doveo do smanjenja uvoza struje na svega 2,75% potrošnje

21. februar 2018. - Rast instalisanih kapaciteta solarnih elektrana u Severnoj Makedoniji bio je 2023. za 251% veći nego prethodne godine

Veštačka inteligencija može da otkrije toksičnost hemikalija

Veštačka inteligencija može da otkrije toksičnost hemikalija

21. februar 2018. - Naučnici iz Švedske su razvili metod korišćenja veštačke inteligencije za identifikaciju toksičnih hemikalija zasnovan isključivo na poznavanju molekularne strukture

HEP-izgradi-reverzibilnu-hidroelektranu-Blaca-pola-gigavata

HEP se sprema da izgradi reverzibilnu hidroelektranu Blaca od pola gigavata

21. februar 2018. - Kapacitet za turbinski režim rada HEP-ove reverzibilne hidroelektrane Blaca iznosio bi 498 megavata, a pumpe bi radile na najviše 489 megavata