Električna energija

Elektroprivreda BiH planira pet kapitalnih projekata do 2020, gradi vetropark i hidroelektrane

Elektroprivreda BiH planira pet kapitalnih projekata do 2020, gradi vetropark i hidroelektrane

Photo: elektroprivreda.ba

Objavljeno

09.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da u naredne tri godine započne gradnju pet novih postrojenja za proizvodnju električne energije, među kojima su vetroelektrana “Podveležje”, male hidroelektrane (MHE) na Neretvici, kao i hidroelektrane “Janjići” i „Una Kostela-Aneks“. Ukupna ulaganja u ovom periodu biće 859 miliona evra, navodi se u Planu poslovanja ovog državnog preduzeća za period od 2018. do 2020. godine.

Gradnja bloka 7 u termoelektrani “Tuzla”, vetroparka “Podveležje” i MHE na Neretvici trebalo bi da počne u 2018, a HE “Janjići” i HE “Una Kostela-Aneks” do kraja 2020. godine.

“Cilj je da do kraja trogodišnjeg planskog perioda 2018.-2020. dva projekta budu u pogonu, vetropark “Podveležje” i MHE na Neretvici (I faza)”, ističe se u Planu poslovanja, koji je usvojen na vanrednoj skupštini Elektroprivrede BiH – Sarajevo d.d.

Elektroprivreda BiH planira da proizvede 21.873 GWh električne energije u periodu 2018-2020. godine sa planiranim godišnjim prihodom od više od 500 miliona evra.

Prema izveštaju o poslovanju u 2017. godini, Elektroprivreda BiH će zabeležiti gubitke od 11 miliona evra zbog nepovoljnih hidroloških uslova i povišenih troškova. Planirani profit za 2018. godine je osam miliona evra, a za 2019. godinu 17 miliona evra.

Vetroelektrana “Podveležje” imaće kapacitet 48 megavata (MW), a njena planirana godišnja proizvodnja je 120 GWh. Ukupna vrednost investicije je 83,2 miliona evra, od čega će EPBiH obezbediti 17,8 miliona evra, a ostatak dolazi iz kredita od 65 miliona evra koji je odobrila nemačka razvojna banka KfW.

Projekat malih hidroelektrana na Neretvici sastoji se od 15 MHE sa ukupnom snagom od 24,5 MW. Ukupna investicija je procenjena na 50 miliona evra. Prva faza predviđa četiri MHE sa snagom od 9,4 MW.

Projektovana snaga HE “Janjići” je 15 MW, a godišnja proizvodnja 77,26 GWh, uz ulaganje od 55 miliona evra. Modernizacija HE “Una Kostela“ i njeno proširenje trebalo bi da košta 16 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

9. januar 2018. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

9. januar 2018. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

9. januar 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

9. januar 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta