OIE

Enel: Energetska kriza u Rumuniji zahvatiće sektor obnovljivih izvora

Photo: Pixabay

Objavljeno

03.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kriza u Rumuniji uskoro će zahvatiti sektor obnovljivih izvora, izjavio je Georgios Stasis, generalni direktor kompanije Enel Rumunija. On je upozorio da se novo tržište električne energije u Rumuniji suočava sa prvim velikim izazovom.

“Cene su na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija, sistem je na granici funkcionisanja, a neki dobavljači jednostrano raskidaju ugovore da bi profitirali od rekordnih cena, ostavljajući klijente bez energije uprkos potpisanim ugovorima”, rekao je Stasis za portal News.ro.

Prema njegovim rečima, dugoročno planiranje na energetskom tržištu treba da se isplati, a ne špekulativno ponašanje i neodgovornost. Konkurentno tržište može da pruži najbolje rezultate samo ako se poštuju ugovorene obaveze.

Stasis je rekao da se vetar pokazao kao pouzdan izvor energije, koji je pomogao da se pokriju skokovi u potrošnji energije i ostvario povoljan uticaj na cene na tržištu. Ali proizvođači vetroenergije našli su se u veoma teškoj situaciji zbog promena u sistemu podrške za obnovljive izvore energije.

Cena električne energije na rumunskoj berzi  dostigla je prošle sedmice 650 novih leja, ili 144 evra, po MWh. Ovo je skoro tri puta više u odnosu na isti period prethodne godine.

Rumunija se suočava sa energetskom krizom od početka 2017, nakon što je domaća potrošnja dostigla rekordne visine zbog izuzetno hladnog vremena. Istovremeno, nizak vodostaj Dunava smanjio je proizvodnju iz dve najveće rumunske hidroelektrane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska evropska komisija cene struje privreda zagreb

Evropska komisija savetuje Zagreb: Više zelene energije i fleksibilnosti sniziće visoke cene struje za privredu

3. februar 2017. - Cene električne energije za firme u Hrvatskoj u prvoj polovini 2024. bile su treće najviše u EU, pa je Evropska komisija predložila mere

esma sahin scadawatt bef 2025

ScadaWatt traži partnere u Srbiji za primenu svojih sistema za digitalizaciju energetike

3. februar 2017. - ScadaWatt, bronzani sponzor Beogradskog energetskog foruma 2025, proizvodi sisteme za daljinski nadzor i upravljanje solarnim elektranama.

Proglašeni dobitnici EUSEW nagrada

Proglašeni dobitnici EUSEW nagrada

3. februar 2017. - Prvog dana Evropske nedelje održive energetike (EUSEW) održana je i ceremonija dodele EUSEW nagrada.

u sloveniji se razvija projekat agrosolara

Pilot-projekat agrosolara u Sloveniji

3. februar 2017. - Iznad voćnjaka Poljoprivrednog instituta Slovenije u mestu Brdo pri Lukovici biće postavljena solarna elektrana vršne snage 52 kilovata