OIE

Kvota za zelene sertifikate u Rumuniji smanjena za trećinu

Photo: Pixabay

Objavljeno

10.01.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.01.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Obavezna kvota za kupovinu zelenih sertifikata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u Rumuniji smanjena je odlukom vlade za oko trećinu.

Kvota će u 2017. godini biti 8,3 odsto od finalne bruto potrošnje, dok je u 2016. iznosila 12,5 odsto. Odluka će stupiti na snagu nakon što nova Vlada Rumunije, gde su 11. decembra održani parlamentarni izbori, odobri hitnu uredbu o izmenama i dopunama Zakona 220 iz 2008. godine o obnovljivim izvorima. Prema sadašnjem zakonu kvota bi se drugačije računala i iznosila 18 odsto.

Promena je sprovedena prema preporuci Nacionalne regulacione agencije (ANRE), i ne bi trebalo da se odrazi na cenu električne energije, rekli su zvaničnici Ministarstva energetike. Prema računici ANRE, održavanje kvote na starom nivou u ovoj godini povećalo bi cenu energije za oko 17 rumunskih leja (3,74 evra) po MWh.

Mali proizvođači električne energije u Rumuniji protive se izmenama Zakona iz 2008. jer navodno favorizuju velike međunarodne kompanije,  dok diskriminišu proizvođače solarne energije jer će oni nastaviti da dobijaju samo dva umesto četiri zelena sertifikata do kraja 2024.

Zabrinutost oko smanjenja kvota izrazila su i druga udruženja proizvođača zelene energije – Udruženje za energiju vetra (RWEA), Organizacija proizvođača energije iz obnovljivih izvora (PATRES) i Udruženje fotonaponske industrije (RPIA), prema pisanju portala Business Review.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

10. januar 2017. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

10. januar 2017. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

10. januar 2017. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

vodonik tender gasovod transportgas

Srbija planira transport vodonika kroz gasovodnu mrežu

10. januar 2017. - Transportgas Srbija je raspisao tender za izradu analize tehničkih mogućnosti za transport vodonika kroz sistem za prirodni gas.