Električna energija

Zvanično pušten u rad dalekovod koji povezuje Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku

dalekovod povezuje Sloveniju Hrvatsku Madarsku Madjarsku Cirkovce

Foto: Viktor Orban (levo), Robert Golob (u sredini) i Davor Filipović (MP Produkcija / Pigac.si / ELES)

Objavljeno

06.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

ELES, operator prenosnog sistema električne energije u Sloveniji, završio je dalekovod Cirkovce-Pince na vreme i uspostavio interkonekciju sa Mađarskom. Premijeri Slovenije i Mađarske Robert Golob i Viktor Orban i hrvatski ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović učestvovali su u zvaničnom otvaranju.

Dalekovod Cirkovce-Pince i čvorište i podstanica Cirkovce su najveća investicija u prenosnu mrežu u Sloveniji, saopštila je vlada posle ceremonije puštanja tih energetskih objekata u rad. Projekat doprinosi integraciji u evropsko tržište električne energije i čini temelj buduće regionalne berze, stoji u objavi.

Slovenia power interconnection Croatia Hungary

Ovaj nadzemni dalekovod dužine 80,5 kilometara povezao je prvi put Sloveniju i Mađarsku. Jedan mali deo prolazi kroz teritoriju Hrvatske. Projekat električne veze i podstanice, kojeg je sproveo operator prenosnog sistema Slovenije ELES, vredan je 160 miliona evra. Od toga je 48 miliona dobijeno iz mehanizma Connecting Europe Facility Evropske unije. Uvršten je i na spisak projekata od zajedničkog interesa (PCI).

Cirkovce-Pince je prva strujna interkonekcija Slovenije i Mađarske

Dvostruki vod Cirkovce-Pince od po 400 kilovolti integrisan je sa postojećom vezom Mađarske i Hrvatske. Linija radi u okviru dva sistema: jedan je povezan sa podstanicom Hévíz u Mađarskoj, a jedan sa podstanicom Žerjavinec u Hrvatsko. Izgradnja je trajala 23 meseca, do 30. juna ove godine.

ELES, koji je u državnom vlasništvu, počeo je da gradi podstanicu Cirkovce od 400/110 kilovolti u aprilu 2019, a završio je minulog avgusta.

Premijer Slovenije Robert Golob izrazio je uverenje da će i gasovod povezati njegovu zemlju s Mađarskom

Ubrzanije investiranje u infrastrukturu za električnu energiju i gas je upravo ono što će omogućiti Evropi da postane energetski nezavisna (posebno od snabdevanja energentima sa Istoka) i pređe na obnovljive izvore, izjavio je predsednik Vlade Slovenije Robert Golob. On je izrazio uverenje da će biti izgrađen i gasovod koji bi povezao njegovu zemlju sa Mađarskom.

Golob je na svečanosti otvaranja bio sa mađarskim kolegom Viktorom Orbanom i ministrom gospodarstva i održivog razvoja u Vladi Hrvatske Davorom Filipovićem.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

6. decembar 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javne zgrade ima solar snage skoro 20 MW

6. decembar 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

6. decembar 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

6. decembar 2022. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC