Foto: Balkan Green Energy News
Elektroprivreda Srbije je posvećena dostizanju svojih i državnih ciljeva za energiju iz obnovljivih izvora i emisije, ali to je održivo jedino ukoliko ne dovede u pitanje energetsku sigurnost, kaže generalni direktor Dušan Živković. Slabost energetskog sistema nije opcija, poručio je.
Nedavni nestanak struje u celoj Španiji i Portugalu i prošlogodišnji na Balkanu nametnuli su temu velikih postrojenja za skladištenje energije koja bi podržala integraciju obnovljivih izvora, kazao je generalni direktor Elektorprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković na Beogradskom energetskom forumu (BEF 2025). Kompanija je posvećena dostizanju svojih i državnih ciljeva za zelenu energiju i smanjenje emisija, napomenuo je.
“Svakako, radićemo to, verujući u ove ciljeve, ali ne dovodeći u pitanje energetsku sigurnost i energetski suverenitet države Srbije. Pokazalo se da je to jedini održivi put i da ako ga ne pratimo, to može doneti situacije koje nisu dobra poruka spram potrošača, a nisu ni dobra poruka spram investitora. Slabost energetskog sistema svakako nije opcija“, izjavio je Živković.
Srbija je Integrisanim nacionalnim energetskim i klimatskim planom (INEKP, NEKP ili NECP) za 2030. postavila cilj od 45,2 odsto udela obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije i smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte za 40,3 odsto sa nivoa iz 1990. godine.
Dekarbonizacija nije lako izvodljiva bez ozbiljnog storidža
EPS, između ostalog, radi na malim zelenim energetskim projektima na ugljenokopima, a strateški partner, konzorcijum UGT Renewables (UGTR) i Hyundai Engineering, treba da izgradi i da mu preda šest solarnih elektrana ukupnog priključnog kapaciteta jednog gigavata, sa baterijama zbirne operativne snage 200 megavata, podsetio je Živković. Ali proces dekarbonizacije pomoću potrebnog kapaciteta iz obnovljivih izvora neće biti lako izvodljiv „bez ozbiljnog storidža“, naglasio je.
Srbija ima elektrane na fosilna goriva od ukupno četiri gigavata
Veliki projekti za skladištenje energije su finansijski izazovni, na granici isplativosti, i nije ih jednostavno izgraditi, tvrdi prvi čovek EPS-a. Oni su potrebni za povlačenje dovoljno bazne energije, a u Srbiji treba da doprinesu zameni velikog kapaciteta na fosilna goriva – trenutno iznosi četiri gigavata, naveo je Živković.
Projekat RHE Bistrica, postojeća reverzibilna hidroelektrana Bajina Bašta daju komfor za PPA ugovore
Elektroprivreda Srbije se prvenstveno usredsredila na projekat reverzibilne hidroelektrane Bistrica i potencijalni razvoj onog za reverzibilnu hidroelektranu Đerdap 3, izjavio je. Tako bi se i stvorili uslovi za nove usluge koje ta postrojenja mogu da pružaju na tržištu, pa „da se i region oseća sigurnijim“, poručio je Živković.
Računajući na Bistricu i postojeću reverzibilnu hidroelektranu Bajina Bašta, EPS je „u komfornoj zoni“ da potpisuje ugovore o otkupu električne energije (PPA) iz zelenih elektrana, objasnio je Živković. U Bajinoj Bašti je u toku druga polovina radova na revitalizaciji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.