Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB) i time obeležio završetak istoimenog projekta. Cilj je bio da se obuhvate i poduče svi uključeni u obnovu zgrada te da im se kroz pilot-akciju pokažu dobrobiti obnove zgrada prema standardu nZEB (nearly zero-energy building).
Energetski institut Hrvoje Požar je objavio da je otvaranjem nZEB trening centra započeo jedno od svojih značajnijih poglavlja u području energetske efikasnosti i transfera prema pametnim tehnologijama u zgradarstvu. Reč je o platformi za edukaciju, razmenu znanja i iskustava.
Pilot-akcija je zgrada instituta u Zagrebu, koja je u septembru 2023. godine, kad je krenuo i prvi ciklus edukacija, krenula u prvu fazu sveobuhvatne obnove s ciljem ostvarenja nZEB standarda. Danas je u standardu gotovo nula energije i pripremljena je za pametne tehnologije.
Troškovi grejanja i hlađenja smanjeni 65 odsto
Na krov zgrade montirana je solarna elektrana instalirane snage 50 kilovata. Obezbediće 30 posto potrebne energije za nove sisteme grejanja, hlađenja i rasvete, pa će troškovi grejanja i hlađenja biti smanjeni 65 odsto, objasnio je Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar.
„Zamijenjeni su i digitalizirani svi tehnički sustavi te je uveden novi sustav automatizacije prema okupiranosti prostora i parametrima ugodnosti, kao što su temperatura, koncentracija CO2 i vlaga“, istakao je. Novi sistem upravljanja i automatizacije zgrade omogućava institutu praćenje potrošnje energije i uticajnih faktora, razumevanje njihove korelacije te provođenje ciljanih analiza, dodao je Jakšić.
Od 1,6 miliona evra bespovratnih sredstava, u pilot-akciju obnove zgrade investirano je 1,2 miliona, a dodatno je investirano gotovo 700.000 evra vlastitih sredstava.
U sledećoj fazi su punjač za električne automobile, baterije i toplotne pumpe
„Zbog situacije na građevinskom tržištu, ali i ugradnje određenih elemenata koji izlaze izvan okvira projekta, troškovi cjelokupne investicije su porasli. Puno toga smo naučili na vlastitom primjeru. Dobili smo i bolji uvid u administrativne procedure te stvarne troškove sveobuhvatne obnove. Nastavit ćemo s edukacijama u trening centru, ali i promoviranjem tehnologija za zelenu i energetsku tranziciju kroz jačanje podrške i konzultantskih usluga u tom području“, poručio je ravnatelj instituta.
Jakšić je najavio da je sledeća faza projekta ugradnja punionice za električne automobile, baterijskog skladišta električne energije i toplotne pumpe za grejanje i hlađenje. Cilj je, istakao je, doći do zgrade bez emisija do 2030. godine.
Erlić: Korak napred u zelenoj tranziciji i postavljanju novih standarda u zgradarstvu
Projekat i sam institut su „svjetionik zelene tranzicije u Hrvatskoj“, poručio je na otvaranju ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić. Ovaj tehnološki inovativan, zahtevan i kompleksan poduhvat je korak napred u zelenoj tranziciji i postavljanju novih standarda u zgradarstvu, ocenio je.
„Svi koji će krenuti tim putem, zahvaljujući vama i vašem znanju mogu puno naučiti. Institut je dao odgovor na pitanje kako o zelenoj tranziciji treba promišljati i kojim putem treba ići. Nastavite biti predvodnik i ići korak dalje,“ poručio je Erlić te zahvalio svima koji su radili na programu Energija i klimatske promjene i u Finansijskom mehanizmu Norveške, u okviru kojeg je realiziran nZEB projekat.
Ambasador Norveške u Hrvatskoj Arne Sanes Bjernstad osvrnuo se na partnerstvo nordijskih zemalja i Hrvatske te naglasio da su zgrade veliki potrošači energije i da emituju velike količine ugljen-dioksida.
„Trebamo drugačiji način razmišljanja o zgradama, a pametne zgrade su dobar primer drugačijeg razmišljanja, ali i saradnje sa svim akterima. Naše zgrade u Norveškoj su takođe i proizvođači energije i to je nešto čemu svi moramo stremiti. Veselim se nastavku saradnje s ovim institutom i s Vladom Republike Hrvatske u razvijanju novih tehnologija i načina kako zgrade učiniti kvalitetnijima i pametnima, a ujedno proizvođačima energije“, istakao je ovaj diplomata.
Za obnovu zgrada potrebno zaposliti 25.000 ljudi
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić rekao je da je nZEB projekat odličan spoj saradnje akademske zajednice i privrede.
„Moramo imati na umu da do 2030. godine moramo obnoviti 20 milijuna četvornih metara stambenih zgrada te 10 milijuna četvornih metara nestambenih zgrada, i to tako da zadovoljavaju sigurnosne kriterije. Čak i ako uspijemo obnoviti svih 30 milijuna četvornih metara, treba nam 25 tisuća djelatnika, obrazovanih i osposobljenih za rad u predmetnom sektoru. Jedino suradnjom akademske zajednice i gospodarstva to možemo učiniti. Ovaj trening centar jedan je od poluga razvoja gdje se upravo to i dokazuje“, zaključio je Lakušić.
Za trogodišnji projekat ‘Osnivanje nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)’ je u okviru programa Energija i klimatske promjene obezbeđeno 1,6 miliona evra bespovratnih sredstava iz Finansijskih mehanizama Evropske ekonomske zajednice za razdoblje 2014-2021. godine. Program vodi Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, a institut ima i ulogu programskog partnera u Hrvatskoj. Partner institutu je bio Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.