Žene u Srbiji biraju održivost – ovo je sveobuhvatni zaključak prvog istraživanja uloga, stavova i položaja žena profesionalno angažovanih u sektoru održive energetike, klimatskih promena i zaštite životne sredine, kao i žena potrošača.
Rezultati istraživanja, sprovedenog u okviru projekta WISE SEE (Women in Sustainable Energy in South-East Europe), su predstavljeni na konferenciji održanoj 28. marta u Beogradu, uz učešće donosilaca odluka, eksperata, finansijera i drugih zainteresovanih strana, koji su diskutovali o rodnoj ravnopravnosti i održivom razvoju.
Istraživanje sprovedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od više od 1.000 žena u Srbiji (profesionalno angažovanih u sektoru održive energetike, klimatskih promena i zaštite životne sredine, kao i žena u domaćinstvima) je pokazalo da postoji rodna neravnopravnost u donošenju odluka, ali i određena pozitivna odstupanja, koja se ne viđaju često ni u međunarodnim okvirima. Prava perjanica rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru je Elektromreža Srbije (EMS), državni operator prenosnog sistema, gde su žene zastupljene na 56% pozicija u top menadžmentu i 36% u srednjem menadžmentu, pri čemu čine 22% ukupnog broja zaposlenih.
Istraživanje pokazalo veliko interesovanje za energetsku efikasnost
Opšti utisak je da su žene u Srbiji veoma zainteresovane za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije (OIE) – 72% ispitanica bi volelo da sazna više o merama za unapređenje energetske efikasnosti. Polovina anketiranih ističe da je njihovo domaćinstvo već investiralo u poboljšanje energetske efikasnosti. Veliki broj onih koje to još uvek nisu uradile, 42% od ukupnog broja ispitanica, navodi da je razlog finansijske prirode.
Istovremeno, mali broj ispitanica je upoznat s kreditima za unapređenje energetske efikasnosti (14%) i aktivnostima svoje lokalne samouprave na tom polju (18%), ali bi 76% želelo da se bliže obavesti o dostupnim programima subvencionisanja.
Većina podržava subvencije za obnovljive izvore energije
Kada su u pitanju stavovi, istraživanje je pokazalo da žene u Srbiji podržavaju državu u donošenju politika u oblasti energetike i klimatskih promena, koje promovišu održivi energetski razvoj. Više od četiri petine profesionalno angažovanih žena, 83%, smatra da bi država trebalo da subvencioniše obnovljive izvore energije (OIE), dok oko 14% misli da bi bilo dobro podržati i OIE i fosilna goriva.
Istraživanje, takođe, pokazuje da je velikoj većini ispitanica „veoma važno“ da njihov posao bude u skladu sa principima održivog razvoja. Što se tiče žena potrošača, 51% anketiranih žena u domaćinstvima smatra da bi država trebalo da subvencioniše i OIE i fosilna goriva, dok 47% bira samo OIE.
Kada se anketa dotakla nešto ličnijih izbora, istraživanje je pokazalo da bi 83% profesionalno angažovanih žena, predvođenih pripadnicama poslovnog sektora (91%), kupilo električno vozilo uz subvenciju države. Istovremeno, 68% žena u domaćinstvima bi se opredelilo za kupovinu električnog vozila uz subvenciju, dok 29% nije sigurno.
Preporuke za unapređenje rodne ravnopravnosti
Zahvaljujući zaključcima izvedenim o ulogama, stavovima i položaju ispitanica, istraživanje je donelo određene preporuke namenjene donosiocima odluka, poslovnom sektoru, organizacijama civilnog društva i naučnim institucijama i fakultetima, uključujući one u vezi sa unapređenjem rodne ravnopravnosti.
WISE SEE je regionalni projekat, a prva zemlja u kojoj se sprovodi je Srbija. Projekat realizuje organizacija civilnog društva Centar za promociju održivog razvoja (CPOR), finansira ga Švajcarska kancelarija za saradnju – SECO, dok institucionalnu podršku pružaju Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo zaštite životne sredine, Ekonomska komisija Ujedinjenih Nacija za Evropu (UNECE) i Energetska zajednica.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.