Životna sredina

Zagreb usvojio prvi Akcioni plan energetski održivog razvoja i prilagođavanja klimatskim promenama u Hrvatskoj

Zagreb-prvi-Akcioni-plan-energetski-odrzivog-razvoja-i-prilagodjavanja-klimatskim-promenama

Slika: Pixabay

Objavljeno

12.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Gradska skupština Zagreba usvojila je Akcioni plan energetski održivog razvoja i prilagođavanja klimatskim promenama Grada Zagreba (Sustainable Energy and Climate Action Plan – SECAP), prvi takav dokument u Hrvatskoj, saopštila je Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA).

Grad Zagreb je Akcioni plan pripremio u saradnji sa agencijom REGEA, koja je prošlog meseca najavila pokretanje platforme „Sunce na dlanu“ za investicije u solarne panela na krovovima.

SECAP sadrži 23 mere za smanjenje emisija CO2 iz sektora zgradarstva, transporta, javne rasvete i sistema daljinskog grejanja , kao i 35 mera za prilagođavanje klimatskim promenama u 10 oblasti

Mirka Jozić, načelnica Gradskog sekretarijata za ekonomiju, energetiku i zaštitu životne sredine, izjavila je da je Zagreb postavio ambiciozne i jasne ciljeve u ovoj oblasti do 2030. godine.

Dokument sadrži 23 mere za smanjenje emisija CO2 iz sektora zgradarstva, transporta, javne rasvete i sistema daljinskog grejanja , kao i 35 mera za prilagođavanje klimatskim promenama u 10 ključnih područja, navela je ona.

Grad Zagreb je 2008. pristupio Povelji gradonačelnika (Covenant of Mayors), koja je 2016. proširena i na oblast prilagođavanja klimatskim promenama i postala Povelja gradonačelnika za klimu i energiju (Covenant of Mayors for Climate and Energy).

Preduslovi za energetsku tranziciju gradova su politička volja i ambiciozni akcioni planovi

SECAP, kako je navela REGEA, predstavlja ključni energetski dokument Grada Zagreba koji na bazi prikupljenih podataka o zatečenom stanju identifikuje projekte i mere za povećanje energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije (OIE), kao i za prilagođavanja klimatskih promenama na gradskom nivou, i uz to daje precizna i jasna uputstva za njihovo sprovođenje. Ti projekti i mere bi trebalo da donesu smanjenje emisija CO2 za više od 40% do 2030. godine.

Julije Domac, direktor agencije REGEA, izjavio je da su preduslovi za energetsku tranziciju gradova politička volja i ambiciozni akcioni planovi, koji će identifikovati prioritetna područja delovanja, definisati dinamiku sprovođenja, kao i potencijalne izvore finansiranja.

Akcioni plan Grada Zagreba je primer ambicioznog dokumenta i u evropskim okvirima i biće ključan za brojne EU projekte u budućem finansijskom razdoblju, dodao je Domac.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

12. jun 2019. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

12. jun 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

12. jun 2019. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

12. jun 2019. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a