Otpad

Zagreb raskinuo koncesiju za otpadne vode sa firmama E.ON i EVN

grad zagreb koncesija procistac otpadnih voda tomasevic

Foto: Grad Zagreb

Objavljeno

05.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zagrebačko gradsko preduzeće Vodoopskrba i odvodnja (ViO) preuzelo je upravljanje Centralnim uređajem za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba, nakon što je 24 godine bio pod upravljanjem privatnog koncesionara Zagrebačke otpadne vode.

Vlasnici firme Zagrebačke otpadne vode (ZOV) su nemačke firme WTE Wassertechnik, koja je deo austrijske kompanije EVN, i Westenergie Aqua, koja je u vlasništvu nemačke kompanije E.ON.

Ugovor o koncesiji potpisan je 2000. godine, a koncesija je trebalo da traje do 2028. Gradske vlasti tvrde da postoji više razloga za raskid ugovora. Dva najvažnija su gradnja Centra za gospodarenje otpadom i novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Raskidom koncesije Grad Zagreb, kako se navodi, dolazi u posed strateški najbitnijeg gradskog zemljišta od milion kvadratnih metara. To omogućava Gradu da bez odlaganja krene u izgradnju Centra za gospodarenje otpadom.

Zagreb želi da dobije novac EU za gradnju novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

Izgradnja Centra je planirana do 2028, što će omogućiti zatvaranje odlagališta Jakuševec, poručio je gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Inače, sa deponijom Jakuševec Zagreb ima velikih problema. Poslednji incident desio se u decembru 2023. kada je zbog odrona smeća teže povređen jedan od radnika.

Grad preuzima i radnike i postrojenje prečistača, što, kako tvrde gradske vlasti, omogućava lakši proces za izgradnju novog prečistača i prijavu na EU sufinansiranje za ovaj projekat.

Nova regulativa ne dozvoljava da privatna firma pruža uslugu prečišćavanja otpadnih voda

Cena izgradnje takvog prečistača iznosi 94 miliona evra, pri čemu je evropsko sufinansiranje projekta moguće ukoliko postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda upravlja javno, a ne privatno preduzeće, saopštio je Grad.

Od svih hrvatskih gradova jedino je Zagreb imao privatno preduzeće koje pruža uslugu prečišćavanja otpadnih voda, a novi Zakon o vodnim uslugama više ne dozvoljava takav model.

Nije dogovorena naknada za raskid ugovora

grad zagreb koncesija procistac otpadnih voda jakusevec tomasevic
Foto: Grad Zagreb

Tomašević ističe da je analiza pokazala da će Grad imati i finansijske uštede od raskida jer bi raskid trebalo da košta manje nego ostanak na snazi ugovoru do kraja 2028.

Gradonačelnik i direktor ViO-a Marko Blažević su sa predstavnicima ZOV-a potpisali sporazume o prenosu imovine i radnika. Grad je saopštio da je 93 odsto radnika privatnog koncesionara odlučilo da ostane u firmi, koja će biti pod kontrlom Grada.

Potpisivanju su prethodili šestomesečni pregovori između Grada i privatnog koncesionara. Ali, i dalje je otvoreno koliku će naknadu dobiti koncesionar zbog raskida ugovora. Ako se to ne dogovori sporazumom uslediće arbitraža.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

5. avgust 2024. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

5. avgust 2024. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

EPS planira da proizvodi struju iz otpada u TE Nikola Tesla A

5. avgust 2024. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

5. avgust 2024. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju