Zagađenje vazduha uzrokuje više od 1.200 prevremenih smrtnih slučajeva godišnje kod osoba mlađih od 18 godina u 32 evropske zemlje i značajno povećava rizik od bolesti kod ove populacije tokom života, saopštila je Evropska agencija za životnu sredinu (EEA).
Uprkos poboljšanjima tokom proteklih godina, nivo ključnih zagađivača vazduha, kako je navela EEA, u mnogim evropskim zemljama i dalje je iznad zdravstvenih smernica Svetske zdravstvene organizacije (SZO), posebno u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Italiji.
Agencija je istakla da iako su se emisije tih zagađivača smanjivale tokom poslednjih decenija, nivoi zagađenja vazduha u Evropi i dalje su zabrinjavajući.
Najgora situacija je u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Italiji
Deca i adolescenti su posebno osetljivi na zagađenje vazduha jer se njihova tela, organi i imuni sistem još razvijaju, navodi se u dokumentu Zagađenje vazduha i zdravlje dece. Zagađenje, naime, šteti zdravlju tokom detinjstva i povećava rizik od bolesti kasnije tokom života.
Najopasniji zagađivači za dečija pluća kratkoročno su ozon (O3) i azot-dioksid (NO2), a dugoročno čestice PM2,5.
Autori analize istakli su da zagađenje vazduha povećava rizik od astme, smanjene plućne funkcije, respiratornih infekcija i alergija, i da može pogoršati hronična stanja poput astme od koje boluje devet odsto dece i adolescenata u Evropi. Takođe, povećava i rizik od hroničnih bolesti kasnije tokom života.
Deca su najranjivija na zdravstvene posledice koje izaziva zagađenje vazduha
EEA savetuje da sve dok se zagađenje vazduha ne svede na bezbedne nivoe, izloženost dece može se smanjiti poboljšanjem njegovog kvaliteta oko škola i vrtića, kao i tokom školskih putovanja i sportskih aktivnosti.
Izvršni direktor EEA Hans Brejninks rekao je da su deca najranjivija na posledice koje po zdravlje izaziva zagađenja vazduha.
Hitno mora da se nastavi sa pojačavanjem mera na lokalnom, nacionalnom i nivou EU kako bi se zaštitila deca, koja ne mogu sama to da urade, dodao je Brejninks.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.