OIE

Wpd Adria razvija projekat solarne elektrane na lokaciji svog vetroparka

Wpd Adria projekat solarne elektrane vetroparka

Slika: Cornell Frühauf from Pixabay

Objavljeno

31.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Opština Šestanovac na jugu Hrvatske mogla bi da dobije hibridnu elektranu, jer wpd Adria prikuplja dozvole za fotonaponsko postrojenje koje namerava da gradi na parceli na kojoj je već njegov vetropark Katuni.

Nemačka kompanija wpd završila je 2016. svoj vetropark Katuni, a sada izrađuje dokumentaciju za podizanje solarne elektrane na istom mestu. Načelnik Opštine Šestanovac Pave Čikeš kazao je za Slobodnu Dalmaciju da je projekat u fazi procene da li je za projekat potrebna studija o uticaju na životnu sredinu. On je ukazao i na to da će investitor iskoristiti postojeće pristupne puteve i trafo-stanicu, što donosi uštede.

Dva postrojenja na različite tehnologije mogu da se spoje u hibridnu elektranu

Čikeš je dodao da bi nova solarna elektrana imala kapacitet oko 30 megavata. Prema ranijim informacijama, kompanijina ćerka firma wpd Adria je planirala 35 megavata. Načelnik je izjavio da je procenjena godišnja proizvodnja iznad 50 gigavat-sati, što bi donelo 66.000 evra opštinskom budžetu ili pet odsto sadašnjeg iznosa.

U opštini živi samo dve hiljade ljudi i pogoni na obnovljive izvore energije mogu znatno da joj uvećaju prihode

Wpd Adria je krajem prošle godine obavestio lokalnu samoupravu o svojoj nameri. Ukoliko integriše planirani sistem s vetroparkom Katuni, dobiće hibridnu elektranu. Vetar i solar se često nadopunjuju u proizvodnji struje, jer fotonaponska postrojenja zavise od sunčevog svetla. Efikasnost bi bila još veća kada bi se tu postavila baterija za skladištenje energije. Wpd Adria ubrzano razvija projekte u regionu.

U pripremi izgradnja još jedne vetroelektrane, dve solarne elektrane u Šestanovcu

Šestanovac se nalazi na jugu Hrvatske i ima samo dve hiljade stanovnika. Solarna elektrana kod sela Katuni trebalo bi da se prostire na 58 hektara, dok je još 72 hektara na istom prostoru predviđeno za fotonaponske sisteme. Domaća firma Aureus Navis je već pokazala interesovanje za izgradnju solarnog parka od 9,99 megavata, a sada želi da napravi još jedan iste veličine, po načelnikovim rečima.

Državni proizvođač električne energije Hrvatska elektroprivreda, HEP, uključio je u svoj desetogodišnji plan razvoja vetropark od 125 megavata na brdu Umovi, na teritorijama Šestanovca, Omiša i Trilja, istakao je Čikeš.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

31. mart 2021. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

31. mart 2021. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

31. mart 2021. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

31. mart 2021. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)