OIE

WEF: Ubrzava se tempo globalne energetske tranzicije

energetska tranzicija eti 2025 wef vetar

Foto: ELG21 from Pixabay

Objavljeno

20.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Globalna energetska tranzicija beleži najbrži napredak još od perioda pre pandemije COVID-19, pokazuje najnoviji izveštaj Svetskog ekonomskog foruma (WEF). Prema Indeksu energetske tranzicije (ETI), u 65% posmatranih zemalja ostvareno je poboljšanje, pri čemu je istok Evrope zabeležio najveći rast.

Izveštaj WEF-a, pod nazivom Fostering Effective Energy Transition 2025, prati performanse energetskih sistema 118 zemalja u tri aspekta – bezbednost, održivost i pravičnost.

Najveća poboljšanja ostvarena su u segmentu pravičnosti, zahvaljujući stabilnim cenama energije i smanjenju subvencija, dok je održivost poboljšana usled rasta upotrebe obnovljivih izvora energije i poboljšanjem energetske efikasnosti. Međutim, energetska bezbednost je stagnirala, zbog nedostatka fleksibilnosti u elektroenergetskim sistemima, oslanjanja na uvoz i ograničene diverzifikacije, što naglašava potrebu za otpornijim mrežama, digitalizacijom i investicijama, navodi se u izveštaju.

Energetska bezbednost je stagnirala zbog manjka fleksibilnosti i diverzifikacije

WEF takođe primećuje da su, uprkos investicijama od dva biliona dolara u čistu energiju u 2024, globalne emisije dostigle rekordnih 37,8 milijardi tona i da je to bila najtoplija godina ikada, dok je potražnja za energijom porasla 2,2%, uglavnom za potrebe veštačke inteligencije, data centara i hlađenja, kao i zbog elektrifikacije.

Svetske emisije CO2 dostigle su 2024. rekordnih 37,8 milijardi tona uprkos ulaganjima u čistu energiju

Ove godine je 77 od 118 zemalja zabeležilo povećanje ukupnog rezultata po indeksu ETI, sa prosečnim rastom od 1,1%, dok je 28% ostvarilo poboljšanja u sva tri aspekta, navodi se u izveštaju.

Razvijene evropske zemlje su najbolje rangirane

Razvijene zemlje su ostale na vrhu rang-liste, pa se njih 16 nalazi među prvih 20. Prvih pet pozicija zauzimaju Švedska, Finska, Danska, Norveška i Švajcarska, zahvaljujući dobrim rezultatima u diverzifikaciji energije, prelasku na čiste izvore energije, kvalitetnim politikama i pouzdanoj infrastrukturi.

wef eti 2025 top 20

Među prvih deset su i Austrija, Letonija, Holandija, Nemačka i Portugal. Kina se popela na 12. mesto, što je njen najbolji rezultat do sada, dok je Velika Britanija zauzela 16. poziciju, a Sjedinjene Države 17. mesto.

Bosna i Hercegovina zabeležila najveći rast

Region pod nazivom Emerging Europe, koji obuhvata bivše sovjetske republike i zemlje Jugoistočne Evrope, zabeležio je najveći godišnji porast u poenima, 2,8%. Letonija je ostvarila najviši rezultat po ETI indeksu, dok je Bosna i Hercegovina zabeležila najveći rast.

Najbolje rangirane zemlje u regionu koje prati Balkan Green Energy News su Bugarska, na 29. mestu, i Rumunija, na 30. poziciji, obe sa ukupnim rezultatom 63,7, a prati ih Albanija, na 37. mestu sa rezultatom 61,5.

Severna Makedonija je na 66. poziciji, sa rezultatom 54,2, a Bosna i Hercegovina je 72 i upisano joj je 53,1 poen. Slede Srbija, na 81. mestu, i Crna Gora, koja je na 83. mestu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

20. jun 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

20. jun 2025. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

20. jun 2025. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

20. jun 2025. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici