Električna energija

Vučić: SAD, Britanija će blokirati isporuku nafte u Srbiju

Vucic SAD Britanija blokirati isporuku nafte Srbiju

Foto: iStock

Objavljeno

16.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Sjedinjene Države narednih dana uvesti sankcije protiv NIS-a, koji je u ruskom vlasništvu. Time bi bila blokirana isporuka nafte kroz JANAF, jedini naftovod. Ambasada SAD u Srbiji je saopštila da bi promena vlasništva donela više mira i prosperiteta.

Ubrzo nakon upozorenja Bugarske da bi mogla biti prisiljena da obustavi tranzit ruskog prirodnog gasa, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je ugrožena i isporuka nafte kroz jedini cevovod. Po njegovim saznanjima, SAD će uvesti sankcije protiv NIS-a zbog ruskog vlasništva. Velika Britanija će im se pridružiti, dodao je predsednik.

„Naša služba je to potvrdila sa sestrinskim službama“, naveo je. Vučić je naglasio da je informacija došla preko „zvaničnog kanala“. NIS proizvodi, uvozi i prerađuje naftu i drži mrežu benzinskih pumpi.

„Kada vidimo dokument, razgovaramo najpre sa Amerikancima, onda idemo razgovaramo sa Rusima“, izjavio je predsednik. Po njegovim rečima, sankcije u pripremi bi blokirale isporuku preko Jadranskog naftovoda (JANAF). Njime se nafta transportuje od terminala u Omišlju na Krku u Hrvatskoj ka NIS-ovoj rafineriji u Pančevu.

JANAF je jedini izvor snabdevanja dok Srbija s Mađarskom radi na projektu za još jedan cevovod. Treba napomenuti da se uvozi i gorivo.

NIS-ove akcije su jutros na otvaranju potonule 20.1 odsto na 622 dinara po komadu. U međuvremenu su povratile deo gubitka i završile 12,9 procenata u crvenom, na 678 dinara.

Vlast će nastojati da sačuva prijateljske odnose sa Rusijom, a da ne pokvari odnose sa onima koji sankcije uvode, istakao je Vučić. Podsetio je da je bilo više najava da će Evropska unija uvesti takve mere.

Većinski vlasnik Gazprom Neft je 2022, da bi izbegao sankcije EU, umanjio svoj udeo na 50 odsto tako što je prebacio ostatak na svoju matičnu kompaniju Gazprom. Ona sada drži 6,2 procenta NIS-a, a vlada u Beogradu kontroliše 30,1 odsto. U to vreme, srpski zvaničnici su istakli da je udeo nafte iz Rusije zapravo nizak i da će ga nadomestiti iz drugih izvora.

‘Nije realno’ da se sada razgovara o uvođenju sankcija Rusiji

Vučić je nagovestio da bi sankcije mogle da budu zaobiđene smanjenjem ukupnog ruskog vlasništva na ispod pedeset odsto. Ove mere su geopolitičke i njihov cilj je da se Srbija natera da uvede sankcije Rusiji, što „nije realno“, izjavio je.

„Kao predsednik Srbije i kao neko ko predsedava Savetom za nacionalnu bezbednost, ja nisam spreman u ovom trenutku da uopšte razgovaram o potencijalnim sankcijama Moskvi“, podvukao je.

Sad je težak trenutak, jer kreće zima, po Vučićevom mišljenju

Kazao je i da će odluka stupiti na snagu 1. januara. Po predsednikovom mišljenju, ovo je težak trenutak, budući da počinje zima.

„Moraju da nam ostave neki rok. Videćemo šta će biti i šta podrazumevaju pod tim“, izjavio je Vučić. Ukazao je na činjenicu da NIS doprinosi državnom budžetu sa oko devet odsto.

Ambasada SAD poziva na promenu vlasništva u NIS-u

Ambasada SAD je potom poručila, preko medijske kuće Euronews Srbija, da bi promena vlasništva donela više mira i prosperiteta.

NIS je 2008, kada je Gazprom kupio više od polovine akcija za mali deo njihove tržišne vrednosti, vredeo više od dve milijarde dolara, smatraju američke diplomate u Srbiji.

„Sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji. Ruski vlasnici NIS-a koriste svoj deo profita da finansiraju brutalnu agresiju protiv Ukrajine i ugroze stabilnost na Balkanu i i širom Evrope, a ne da investiraju u budućnost Srbije“, saopšteno je.

Kompanija je u međuvremenu objavila da nema poremećaja u poslovanju i da se benzinske stanice snabdevaju redovno.

Sijarto našao rešenje za pitanje tranzita ruskog gasa kroz Bugarsku

Od ostalih vesti treba napomenuti da se ministar inostranih poslova i trgovine Peter Sijarto sastao sa vršiocem dužnosti ministra energetike Bugarske Vladimirom Malinovim. Između ostalog, razgovarali su o projektu Vertikalnog gasnog koridora, ali i o sporu oko tranzita gasa.

Sijarto je kazao da je predstavio alternativno rešenje za plaćanje, uz tvrdnju da je to pravno rešenje prihvatljivo za njegove sagovornike. Mađarska uvozi ruski fosilni gas preko Srbije, kroz cevovod Balkanski tok.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska se korlat solar shandong norinco ebrd

Kinezi pobedili na tenderu za gradnju solarne elektrane Korlat

16. decembar 2024. - Solarnu elektranu Korlat za Hrvatsku elektroprivredu izgradiće kineske kompanije SDEPCI i Norinco international

Data centri izbace energetsku tranziciju Evrope iz koloseka

Data centri bi mogli da izbace energetsku tranziciju Evrope iz koloseka

16. decembar 2024. - Ekspanzija data centara u EU i Velikoj Britaniji bi znatno podigla emisije ukoliko struja za njih bude i samo delom iz fosilnih goriva

bih koncesije solar ljubinje trebinje cicevo bancici

Vlada Republike Srpske dodelila koncesije za dve solarne elektrane

16. decembar 2024. - Rok za potpisivanje ugovora za dve koncesije za fotonaponske elektrane sa investitorima je 60 dana i ističe početkom aprila

IEA Obnovljivi izvori gotovo ceo svetski rast potraznje za strujom

IEA: Obnovljivi izvori pokrivaju gotovo ceo svetski rast potražnje za strujom

16. decembar 2024. - U sledeće tri godine predstoji oštar rast globalne potražnje za električnom energijom, objavila je IEA i procenila da će obnovljivi izvori pokriti 95 procenata