Električna energija

Vlade Rumunije i Hrvatske najavljuju IPO za državne elektroenergetske kompanije

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.08.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.08.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlade Rumunije i Hrvatske najavile su da planiraju pripremu inicijalnih javnih ponuda (IPO) za državna preduzeća za proizvodnju električne energije, rumunsku Hidroelektriku (Hidroelectrica) i Hrvatsku elektroprivredu (HEP).

Hrvatska vlada planira da pokrene prodaju više od 25 posto deonica HEP-a putem Inicijalne javne ponude (IPO). Deonice kompanije biće ponuđene građanima, institucionalnim ulagačima i radnicima, piše Večernji list pozivajući se na izvore u hrvatskoj vladi.

List piše da bi deonica mogle biti ponuđene iduće godine. Prethodno se, međutim, mora rešiti pitanje vlasništva hidroelektrana i imenovati nova uprava HEP-a. Proces imenovanja nove Uprave HEP-a još traje.

Rešavanje pitanja vlasništva hidroelektrana bitno je za procenu ukupne vrednost imovine HEP-a, koja se procenjuje na oko 20 milijardi kuna ili 2,7 milijardi evra, što bi značilo da bi se prodajom deonica HEP-a obezbedila svota od 5 milijardi kuna ili 675 miliona evra.

Novac prikupljen kroz IPO bio bi reinvestiran, i dodatno bi se išlo i u povećanje kapitala.

Rumunija planira da ponudi deonice u dve faze

Rumunski sud je nedavno doneo odluku o proglašenju najvećeg rumunskog proizvođača struje solventnim čime je odblokirana prodaja IPO od 15 procenata udela Hidroelektrike. Sudski postupak je pokrenut pre nekoliko godina kako bi se osporio IPO.

Rumunska vlada sada želi da proda akcije kompanije Hidroelektrika u dve faze. U prvoj fazi planira da na Bukureštanskoj berzi (BVB) ponudi udeo od 10 odsto, a zatim još 5 procenata.

Rumunski ministar energetike Toma Petku rekao je da vlada želi da prvo ponudi 10 odsto udela kako bi videla kako će tržište reagovati i kako će Hidroelektrika funkcionisati kao listirana kompanija.

Prikupljena sredstva koristiće se za investicioni program Hidroelektrike.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

8. avgust 2017. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

8. avgust 2017. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

8. avgust 2017. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

8. avgust 2017. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama