Vlada Srbije za povećanje energetske efikasnosti ove godine namenila je 500 miliona dinara (oko 4,25 miliona evra), navodi se u Programu finansiranja aktivnosti i mera unapređenja efikasnog korišćenja energije u 2020. godini.
Nosioci Programa su Republika Srbija, lokalne samouprave i pravna lica čiji je osnivač država.
Novac može da se koristi za termički omotač zgrada, termotehničke sisteme u zgradi, sisteme unutrašnjeg osvetljenja u objektima, ugradnju solarnih kolektora, sisteme javnog osvetljenja u lokalnim saoupravama, obuku zaposlenih, kao i izradu studija, navodi se u odluci Vlade Srbije.
Projekti će biti finansirani iz Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti
Za realizaciju Programa i preuzetih obaveza na osnovu Uredbe o utvrđivanju Programa finansiranja aktivnosti i mera unapređenja efikasnog korišćenja energije u 2019. koristiće se, kako se ističe, sredstva Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti u iznosu od 500,2 miliona dinara.
Novac za finansiranje projekata prijavljenih na Javni poziv za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda radi finansiranja projekata u 2019. u lokalnim samoupravama i opštinama biće predviđen posebnim aktom Ministarstva rudarstva i energetike.
Prednost prilikom finansiranja projekata unapređenja energetske efikasnosti prijavljenih na Javni poziv imaće projekti modernizacije sistema javnog osvetljenja.
Potrošnja primarne energije da ne pređe 17,981 Mtoe
Programom ostvarivanja strategije razvoja energetike za period 2017–2023. godine utvrđeno je da je indikativni cilj Republike Srbije u 2020. godini da potrošnja primarne energije ne pređe 17,981 Mtoe primarne energije, a potrošnja finalne energije 13,103 Mtoe finalne energije za energetske svrhe.
Korišćenje obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju je jedan od ciljeva vladinog Programa
Neki od ciljeva programa:
- ostvarivanje uštede energije i njeno racionalno korišćenje primenom proverenih savremenih tehnologija i proizvoda čije je korišćenje ekonomski opravdano;
- korišćenje obnovljivih izvora energije za sopstvene potrebe;
- zaštita životne sredine kroz smanjene emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte;
- povećanje javne svesti o značaju energetske efikasnosti.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.