Klimatske promene

Visokoefikasna poljoprivredna oprema pomaže zadruzi Graničar u borbi protiv klimatskih promena

GEFF-Srbija-lizing-Granicar

Foto: Pixabay

Objavljeno

28.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Poljoprivreda jeste naš glavni izvor hrane, ali je takođe jedan od sektora koji najviše doprinose globalnom zagrevanju. Čak 17% ukupnih svetskih emisija gasova sa efektom staklene bašte potiče iz poljoprivrednih aktivnosti, dok je indirektan udeo poljoprivrede, kroz promenu namene zemljišta, 7-14%, procenjuje Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Prelazak na modernu, visokoefikasnu poljoprivrednu opremu je jedno od rešenja koje smanjuje uticaj poljoprivrede na životnu sredinu i pomaže u borbi protiv klimatskih promena, tako što omogućava smanjenje emisija CO2 iz fosilnih goriva koja se koriste za mehanizaciju. Ove emisije, uz emisije azotnih oksida i metana koje potiču od tla, đubriva, životinja i useva, značajno doprinose globalnom zagrevanju.

86% traktora koji se koriste na poljoprivrednim gazdinstvima u Srbiji je starije od 20 godina

Modernizacija poljoprivredne mehanizacije je posebno važna u zemljama poput Srbije, gde je čak 86% traktora koji se koriste na poljoprivrednim gazdinstavima starije od 20 godina. Pored smanjenja emisija CO2, efikasnije mašine omogućavaju poljoprivrednim proizvođačima i da smanje troškove goriva i energije i poboljšaju svoje finansijske rezultate.

Zemljoradnička zadruga Graničar investirala u visokoefikasne traktore

Zemljoradnička zadruga Graničar iz Šida je nedavno načinila korak u tom pravcu, investirajući u nabavku četiri nova viskoefikasna traktora, uz pomoć UniCredit Leasing Srbija, partnerske finansijske institucije GEFF Srbija lizing.

Investicija će omogućiti da Graničar uštedi 24.000 evra godišnje na gorivu

Četiri nova Bašak traktora smanjuju emisije ugljen-dioksida za 62 tone godišnje, a primarnu potrošnju energije (dizel goriva) za 256 MWh, čime zadruga ostvaruje uštedu od 20,400 evra godišnje.

Traktori su odabrani u Zelenom tehnološkom selektoru Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), globalnoj platformi koja sadrži spiskove visokoefikasnih i zelenih tehnologija prilagođenih pojedinačnim zemljama i tržištima.

“Da bi se postigla efikasna poljoprivredna proizvodnja, veoma je važno redovno modernizovati opremu i mehanizaciju, rekao je Janjko Nikolić, direktor zemljoradničke zadruge Graničar, i dodao da je prošle godine uloženo milion evra u ove svrhe.

“Sledeće godine planiramo da izgradimo i hladnjaču koja nam je neophodna da bismo proširili izvoz jabuke na rusko i druga tržišta”, rekao je Nikolić.

Poljoprivredna zadruga Graničar osnovana je 1990.godine i danas u svom posedu ima oko 2.300 hektara plodne zemlje koja se nalazi u Sremu u Vojvodini. Delatnost zadruge zasniva se na uzgoju jabuke, kukuruza, soje, šećerne repe, uljane repice suncokreta, semenskog kukuruza i semenskog suncokreta.

Lizing liniju za zeleno finansiranje u Srbiji (GEFF lizing u Srbiji) razvila je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), a podržali su je Zeleni klimatski fond (Green Climate Fund) i Vlada Luksemburga.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

28. februar 2021. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

klimatske promene kompanije lista strategije analiza procena amazon ford gugl meta gm

Vodeće globalne korporacije i dalje nemaju kredibilne strategije za klimatske promene (lista)

28. februar 2021. - Nijedna od 20 kompanija ocenjenih u okviru dubinskih analiza sektora ne pokazuje klimatsku strategiju razumnog ili visokog integriteta

toplotni talasi ekstremne vrucine privreda ekonomija hrana

Toplotni talasi i ekonomija – kakve su posledice

28. februar 2021. - Osim užasnog danka u ljudskim životima, toplotni talasi značajno utiču na ekonomiju, poručio je ekonomista Evropske centralne banke

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

28. februar 2021. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata