OIE

Vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 dobili tržišne premije na aukcijama za obnovljive izvore energije u Srbiji

Vetroparkovi Alibunar 1 2 trzisne premije aukcijama za obnovljive izvore energije Srbiji

Foto: SANY Renewable Energy

Objavljeno

25.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2, u većinskom vlasništvu kompanije SANY Renewable Energy, globalnog lidera u proizvodnji vetroturbina sa sedištem u Kini, zauzeli su drugo odnosno treće mesto na preliminarnoj rang-listi projekata koji su se nadmetali za dodelu tržišne premije u kategoriji vetroelektrana u Srbiji, u okviru drugih po redu aukcija za obnovljive izvore energije Ministarstva rudarstva i energetike.

Projekti vetroparka Alibunar 1, kapaciteta 96,6 megavata, i vetroparka Alibunar 2, kapaciteta 71,4 megavata, odnedavno se nalaze u većinskom vlasništvu kineske kompanije SANY Renewable Energy, proizvođača vetroturbina iz Kine. Projekte je u partnerstvu sa norveškim developerom Emergy razvila holandska kompanija WV-International, poznata i kao jedan od pionira obnovljivih izvora energije u Srbiji.

Povodom uspeha na aukcijama, kompanija je saopštila da su u toku pripreme za izgradnju elektrana. Početak izgradnje planiran je u četvrtom kvartalu ove godine, a model turbina kineskog proizvođača SANY Renewable Energy koje će biti instalirane je S168, kapaciteta 4,2 megavata.

EPS će kroz petnaestogodišnji PPA ugovor preuzimati celokupnu proizvodnju

Nakon završetka izgradnje i priključenja na prenosnu mrežu, kompanija će 100 odsto planirane proizvodnje prodavati Elektroprivredi Srbije (EPS), sa kojom je ranije potpisala ugovor o otkupu električne energije (PPA) u trajanju od 15 godina. Kada budu u funkciji, vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 proizvodiće 480 gigavat-sati godišnje, čime će značajno doprineti proizvodnji čiste i zelene električne energije u ukupnom energetskom miksu zemlje.

Kompanija WV-International u saradnji sa kompanijom Emergy nastavlja razvoj vetroelektrana ukupnog kapaciteta 571 MW koje su deo kompleksa projekata Banat, kao i jedne hibridne elektrane od 125 megavata koja će kombinovati vetar i solar.

Akcijama kompanije SANY Renewable Energy se od 2022. godine trguje na berzi u Šangaju

Kompanija SANY Renewable Energy Co.,Ltd osnovana je 2008. godine. Posvećena je cilju da postane globalni lider u snabdevanju opremom za proizvodnju zelene energije, kao i pružanju usluga u tom segmentu.

Kompanija je 22. juna 2022. godine registrovana na STAR Marketu Šangajske berze akcija (SSE), pod tikerom 688349. Godine 2023. je ostvarila znatan porast tržišnog udela i rangirana je među sedam najvećih proizvođača vetroturbina na svetu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

25. februar 2025. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

25. februar 2025. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

25. februar 2025. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

25. februar 2025. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom