OIE

Vetropark Kovačica, najveći u Srbiji, zvanično počeo da proizvodi energiju iz vetra

Kovacica vetropark

Slika: Vetropark Kovačica

Objavljeno

19.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

19.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

U Srbiji je danas svečano otvoren vetropark Kovačica, najveći koji je dosad zvanično počeo da proizvodi električnu energiju. Vetropark Kovačica, snage 104,5 MW, je šesta elektrana na vetar koja zvanično proizvodi električnu energiju u Srbiji, pa je sada ukupan instalisani kapacitet 171,6 MW, dok je oko 370 MW u izgradnji ili u fazi probne proizvodnje.

Vetropark Kovačica je u suštini prva nova velika elektrana u Srbiji nakon skoro tri decenije. Izgradnja je započela 2017, zatim je u julu 2019. elektrana stekla status povlašćenog proizvođača kada je i priključena na prenosni sistem. Posle uspešnog probnog rada vetropark je zvanično počeo sa radom danas, a početku proizvodnje električne energije prisustvovao je Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike, Alona Fisher Kamm, ambasadorka Izraela u Beogradu, kao i predstavnici investitora.

Investitor je izraelska kompanija Enlight Renewable Energy, a projekat je vredan 189 miliona evra

Investitor projekta, vrednog 189 miliona evra je, izraelska kompanija Enlight Renewable Energy, sa sedištem u Izraelu, koja je, inače, vlasnik tri vetroelektrane u regionu Balkana. Projekat su sa 142 miliona evra finansijski podržale Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), sa 49 miliona evra, Erste Group i Erste Bank Srbija, a osigurao Euler-Hermes ECA.

Vetropark se sastoji od 38 vetroturbina koje je isporučila kompanija GE Renewable Energy. Deo ugovora između ove kompanije i investitora Enlight Renewable Energy je i ugovor o servisu u narednih 15 godina.

Rad vetroparka smanjiće emisije CO2 za 250.000 tona godišnje

Vetropark Kovačica proizvodiće električnu energiju za snabdevanje 60.000 domaćinstava, što predstavlja smanjenje emisija CO2 za gotovo 250.000 tona godišnje, naveo je EBRD u saopštenju.

Povodom početka rada vetroparka Kovačica, Zsuzsanna Hargitai, regionalni direktor EBRD-a za Zapadni Balkan, rekla je da je ulaganje u obnovljive izvore energije (OIE) posebno važno za Zapadni Balkan, region koji je do nedavno bio veoma zavisan od proizvodnje električne energije iz uglja.

Komentara: (1)
Saša / 19.09.2019.

Zar nije Čibuk 1, najveći u Srbiji (vest iz aprila)?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Dan planete zemlje 2025

Dan planete zemlje 2025: Naša energija, naša planeta

19. septembar 2019. - Dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila i jedan je od najvećih pokreta na planeti

Admir Sahmanovic ministar energetike rudarstva spajanju oba njegova resora

Admir Šahmanović postao ministar energetike i rudarstva po spajanju oba njegova resora

19. septembar 2019. - Admir Šahmanović, koji je vodio oba sada spojena ministarstva, i formalno je u parlamentu izabran za ministra energetike i rudarstva

bih federacija ephzhb poklecani urbanistička dozvola tuzba arhaus

Vrhovni sud Federacije BiH poništio urbanističku dozvolu za vetropark Poklečani

19. septembar 2019. - . U projekat Poklečani investira Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, jedna od tri državne elektroprivrede u BiH

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

19. septembar 2019. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B