Životna sredina

Vazduh u Sarajevu je prošle zime bio zagađen skoro pri svakom merenju

Vazduh u Sarajevu je prosle zime bio zagadjen skoro pa uvek kada je zvanicno obavljano merenje

Foto: jashta from Pixabay

Objavljeno

27.10.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.10.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dnevne vrednosti kvaliteta vazduha tokom prethodne zime u Sarajevu prekoračene su čak u 90 odsto vremena, odnosno perioda u kojem su merene, pokazali su preliminarni rezultati „Studije raspodjele izvora zagađenja zraka u BiH“.

Studiju merenja emisija zagađujućih materija urađena je za period od novembra 2020. do januara 2021. godine, i pokazala je da zagađujuće materije u vazduhu imaju izuzetno visoku, zabrinjavajujuću vrednost, preneo je portal Akta.ba.

Inače, Sarajevo je i ovih dana među najzagađenijim gradovima regiona.

Studija, na osnovu koje će se znati ko i koliko zagađuje vazduh u BiH, istovremeno je sprovedena u šest bosanskohercegovačkih gradova: Sarajevo, Tuzla, Zenica, Banjaluka, Brod i Bijeljina.

Studiju je pripremila Švedska agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) uz pomoć lokalnih partnera

Studiju je uradila Švedska agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) uz pomoć svog vodećeg projektnog partnera – Švedskog meteorološkog i hidrološkog instituta (SMHI) i istraživačkih instituta iz regiona, kako bi se dobilo nepristrasno merenje i mišljenje.

U Sarajevu su, kako se navodi u Studiji, na osnovu ažuriranih smernica Svetske zdravstvene organizacije dnevne vrednosti kvaliteta vazduha prekoračene u 90 odsto vremena, odnosno perioda u kojem su merene.

Skoro polovina štetnih PM2.5 čestica nastaje usled grejanja na drvo, pelet, ugalj, i zbog vožnje motornih vozila

Studija će doneti i rezultate hemijske analiza uzoraka kako bi se popisali glavni izvori zagađenja suspendovanim česticama PM 2.5. Preliminarni podaci ukazuju da se oko četvrtina ovih čestica nastaje usled sagorevanja drva i peleta za potrebe grejanja, a petina zbog sagorevanja fosilnih goriva, odnosno korišćenja uglja za grejanje i vožnje motornih vozila.

Oko 25 odsto čestica PM2.5 u BiH je došlo iz okruženja

Zanimljivo je da je oko 25 odsto čestica PM2.5 u vazduh BiH došlo iz zemalja okruženja, ali i šire, kao i da incidenti poput građevinskih radova ili spaljivanja otpada mogu da imaju produženo delovanje na ljude i okolinu i tri meseca posle njihovog odigravanja.

Ostali rezultati studije, kako prenosi portal, biće predstavljeni tokom zime i proleća naredne godine.

Autori Studije trenutno obavljaju proveru preliminarnih rezultata, odnosno usaglašenost sa dostupnim inventarom emisija. Inače, izrada ovog dokumenta je jedna od glavnih aktivnosti višegodišnjeg projekta IMPAQ za unapređenje kvaliteta vazduha u BiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

27. oktobar 2021. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

27. oktobar 2021. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

27. oktobar 2021. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

27. oktobar 2021. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija