Više od polovine građana Srbije u protekla 24 časa udisalo je vazduh izuzetno lošeg kvaliteta. Ovaj problem nije izolovan, situacija je slična i u drugim zemljama regiona, gde zagađenje predstavlja ozbiljnu pretnju javnom zdravlju.
Kako pokazuju podaci sa aplikacije xEco, više od 50 opština u kojima živi polovina stanovnika Srbije je u protekla 24 časa udisalo izuzetno loš vazduh.
Evropska unija je nedavno usvojila novu Direktivu o kvalitetu ambijentalnog vazduha (AAQD), koja je uvela novu dnevnu graničnu vrednost za PM2.5 čestice od 25 mikrograma po kubnom metru. Poređenja radi, u svim gradovima sa izuzetno lošim kvalitetom vazduha koncentracija PM2.5 čestica prelazi 300 mikrograma po kubnom metru.
Zakon o zaštiti vazduha Srbije propisuje da srednja dnevna granična vrednost mikroskopskih čestica PM10 može premašiti 50 mikrograma po kubnom metru samo 35 puta godišnje. Juče je u gotovo svim gradovima Srbije ovo ograničenje prekoračeno, tačnije na 43 od 65 mernih mesta.
Sarajevo-drugi najzagađeniji glavni grad na svetu
Zahvaljujući aplikaciji xEco možemo da pratimo i situaciju u regionu. Zakoni u više okolnih zemalja, kao i u Srbiji, propisuju da se kvalitet vazduha svrstava u treću kategoriju, odnosno da je prekomerno zagađen, ukoliko merna stanica beleži prekoračenje od 50 mikrograma po kubnom metru više od 35 dana godišnje.
U Sarajevu je jutros zabeležena velika zagađenost vazduha, tolika da je glavni grad Bosne i Hercegovine, prema podacima sa Aplikacije IQAir izbio na drugo mesto najzagađenijih gradova sveta, odmah iza Lahora. Lokalne vlasti su objavile preporuku svim kategorijama stanovništva da izbegavaju boravak i kretanje u gradskoj zoni i da se ne izlažu naprezanjima i fizičkim aktivnostima.
Kako je navedeno u preporukama Vlade Kantona Sarajevo, osobe sa hroničnim bolestima, deca, stari i trudnice trebalo bi da izbegavaju izlaganje zagađenom vazduhu, naročito ujutru i uveče kada je koncentracija štetnih materija najviša. Preporučuje se i nošenje maski sa zaštitnim respiratornim filterima.
Kvalitet vazduha nije mnogo bolji ni u drugim gradovima BiH. Do danas je na 15 mernih mesta izmereno prekoračenje 35 dana srednje dnevne granične vrednosti PM10 od 50 mikrograma po kubnom metru (na godišnjem nivou).
U Skoplju organizovan protestni marš Za čist vazduh
Danas se Skoplje našlo na osmom mestu najzagađenijih glavnih gradova na svetu, što nije retkost. Nezadovoljni građani su 10. decembra ozganizovali protestni marš Za čist vazduh.
Stanovnici glavnog grada Severne Makedonije su od nadležnih institucija tražili da se hitno i sistematski izbore sa problemom zagađenja vazduha, kroz sprovođenje efikasnih mera koje će zaštititi zdravlje građana i drastično smanjiti zagađenje.
Organizatori marša saopštili su da se protest organizuje jer svake godine od 3.828 do 5.000 ljudi u Sevrnoj Makedoniji umre zbog izlaganja štetnim PM 2,5 česticama.
„To predstavlja 17,7 odsto ukupnog mortaliteta u zemlji. Posebno zabrinjava činjenica da svako deveto umrlo dete mlađe od jedne godine umre zbog zagađenja vazduha“, navodi inicijativa Zelen human grad, koja okuplja 23 organizacije.
Do sada je prekoračenje zabeleženo na 14 mernih mesta u Severnoj Makedoniji, na prvom mestu je Kičevo sa 124 dana.
U Crnoj Gori četiri grada beleže prekoračenje srednje dozvoljenje vrednosti PM10 čestica. Prednjači Bjelo Polje sa 86 dana, sledi Pljevlja sa 72, Nikšić sa 39 i Podgorica 38.
Situacija je dosta bolja u Hrvatskoj i Sloveniji. Ipak, Građani Slavonskog Broda, Kutina, Zagreba i Siska su ove godine udisali prekomerno zagađen vazduh. U Sloveniji su samo dve merne stanice prekoračile limit od 35 dana.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.