OIE

Veštačka inteligencija projektovala vetroturbinu za urbane sredine

birmingham blade, urbana vetroturbina, vestacka inteloigencija

Foto: Univerzitet u Birmingemu

Objavljeno

04.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Birmingham Blade – Birmingemska lopatica – naziv je prve gradske vetroturbine koju je projektovala veštačka inteligencija. Projekat je okupio specijaliste za projektovanje veštačkom inteligencijom iz firme EvoPhase i kompaniju KwikFab, koja pravi precizne metalne konstrukcije. Uz pomoć veštačke inteligencije, ova vetroturbina je prilagođena uslovima vetra određene geografske oblasti, što je čini posebno značajnom za urbane sredine.

Postavljanje vetroturbina u gradovima je prepuno izazova. Prvo, one na koje smo navikli su velike i mogu biti prilično bučne. Takođe, zgrade, ulice i druge građevine utiču na kretanje vetra, smanjujući pouzdanost i efikasnost turbina koje nisu posebno dizajnirane za takve uslove. To čini projektovanje malih i cenovno pristupačnih vetroturbine za gradove krajnje kompleksnim.

Saradnja kompanija EvoPhase i KwikFab iznedrila je rešenje. EvoPhase je koristio svoj proces projektovanja uz pomoću veštačke inteligencije kako bi generisao i testirao efikasnost različitih konstrukcija vetroturbina pri brzinama vetra u Birmingemu. U ovom gradu na zapadu Engleske brzina vetra iznosi 3,6 metara u sekundi odnosno znatno je niža od 10 metara u sekundi potrebnih većini vetroturbina za rad.

EvoPhase su osnovala tri doktoranda i profesor Kit Vindovs Jul sa Univerziteta u Birmingemu. Koristi napredne algoritme kako bi unapredio dizajn i performanse različitih industrijskih rešenja u velikom broju sektora, sve u cilju povećanja njihove efikasnosti i održivosti.

„Bila nam je potrebna turbina koja može da iskoristi relativno niske brzine vetra u Birmingemu, a istovremeno da savlada turbulencije izazvane okolnim zgradama,“ objasnio je Leonard Nikusan, tehnički direktor kompanije EvoPhase. Istakao je da su kompaktnost i mala težina bitne karakteristike na kojima su radili kako bi ova turbina mogla da se postavi na krovove zgrade.

Veštačka inteligencija omogućava brzo i jeftino projektovanje

Uz pomoć veštačke inteligencije, EvoPhase je uspeo da za samo nekoliko nedelja generiše, testira i usavrši preko 2.000 projekcija vetroturbina, značajno ubrzavajući razvojni proces i postižući rezultate koji bi inače zahtevali godine rada i milione funti, naglasio je Nikusan. Moguća je istovremena optimizacija mnogih parametara i izbegavanje tradicionalnih kompromisa između performansi, kažu na univerzitetu.

Zakrivljene lopatice koje se okreću oko centralne tačke su se pokazale kao najoptimalnije rešenje. Birmingham Blade je do sedam puta efikasniji od svih do sada postojećih urbanih vetroturbina, tvrdi Nikusan.

„Finalna konstrukcija nije samo prototip – ona je prediktivno rešenje spremno za praktičnu upotrebu“, kazao je.

Puštanje vetroturbine na tržište se očekuje do kraja 2025

KwikFab je konstruisao prvu Birmingemsku lopaticu kao demonstraciju izvodljivosti. Aluminijumska verzija će biti postavljena na krov radi evaluacije i testiranja, dok se finalni proizvod očekuje na tržištu do kraja 2025. godine.

„Možemo da uzmemo složeno projektno rešenje i u roku od nekoliko nedelja proizvedemo i isporučimo prototip za testiranje. Voleli bismo da sarađujemo sa organizacijama koje žele da maksimalno iskoriste vetar, održiv izvor energije koji je besplatan i prisutan u svakoj zemlji,“ dodao je Pol Džarvis iz te kompanije.

Ovaj dvojac sada u Edinburgu u Škotskoj radi na još jednom rešenju, prilagođenom sasvim drugačijim uslovima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

4. decembar 2024. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

4. decembar 2024. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine

masdar solarna elektrana baterije baseload struja varijabilnost

Masdar predstavio projekat solarne elektrane i baterija koji rešava varijabilnost obnovljive energije

4. decembar 2024. - Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata tvrdi da ima rešenje za prepreku koja usporava razvoj obnovljivih izvora energije

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

4. decembar 2024. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju