Životna sredina

Uz EU i Velika Britanija razmatra uvođenje takse na robu u čijoj proizvodnji se emituje CO2

Britanski premijer Johnson prekogranicnog poreza CO2

Slika: Miriam Ramos-Warth from Pixabay

Objavljeno

28.05.2021.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

28.05.2021.

Država

Komentari

0

Podeli

Po navodima više medija, premijer Velike Britanije Boris Johnson razmišlja o mogućnosti oporezivanja uvoznih proizvoda pri čijem pravljenju se ispušta ugljenik. Takav potez bi zaštitio konkurentnost domaće privrede i sprečio iseljavanje fabrika.

Evropska unija već dugo radi na uvođenju graničnog mehanizma za prilagođavanje ugljenika (CBAM), zapravo poreza na emisije ugljen-dioksida vezane za robu i struju iz inostranstva. Više medijskih kuća je saznalo da i Velika Britanija analizira efekte potencijalnog ocarinjavanja CO2.

EU namerava da uvede prekogranični porez na CO2, a moguće je da će i SAD postupiti na isti način

Izveštaji nagoveštavaju da premijer Boris Johnson razmišlja o toj mogućnosti, iako je ranije prenošeno, bez zvanične potvrde, da je u februaru odbacio istu ideju zbog mogućeg poskupljenja hrane. I EU i Britanija imaju sisteme za naplaćivanje emisija ugljenika i trgovanje dozvolama za ispuštanje tog gasa s efektom staklene bašte, tako da je njihova industrija manje konkurentna od proizvođača uvoznih artikala koji ne moraju da kupuju te sertifikate.

Porezi na CO2 bi obustavili curenje ugljenika

Prekogranični namet na ugljenik bi takođe sprečio takozvano propuštanje ili curenje ugljenika, kako se naziva preseljavanje proizvodnih kapaciteta u zemlje s manje strogim propisima. Vlada u Londonu je nagovestila da će svoje predsedavanje Grupi sedam – G7 iskoristiti da pozove ostale članice da se zajedno pozabave tim pitanjem.

Prekogranični nameti na emisije ugljenika bi mogli da naškode slobodnoj trgovini

Telegraph je objavio da bi se plan prvo primenio na čeličane i ostalu tešku industriju, a da bi poljoprivreda mogla da se uključi kasnije. Kritičari ukazuju na protekcionistički element takvog sistema koji se tiče aktuelnog besplatnog dodeljivanja dela dozvola za ispuštanje CO2 i ekvivalentnih uzročnika globalnog zagrevanja.

HuffPost je citirao neimenovane osobe upućene u razvoj događaja koje tvrde da je Johnson „veoma otvoren“ prema rečenoj koncepciji.

Šansa diplomatiji

Kabinet premijera je otkrio da ministarstvo privrede, energetike i industrijske strategije „proučava“ pitanje i da je „usredsređeno“ na njega. Samo ministarstvo je saopštilo da želi da sarađuje s trgovinskim partnerima kroz diplomatske kanale u cilju zajedničkog ublažavanja klimatskih promena i usklađivanja tarifa.

Britanija i EU takođe razrađuju planove za proširivanje svojih sistema za trgovanje emisijama, a Sjedinjene Države su nagovestile mogućnost da uvedu prekogranični porez na CO2.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Dan ekološkog duga 2024

Dan ekološkog duga 2024: Slovenija od 25. maja živi na kredit

28. maj 2021. - Dan ekološkog duga je godišnji pokazatelj početka našeg života preko količine resursa koje imamo u datoj godini

vukovar solarni paneli sunce nad vukovarom

Grad Vukovar solarnim panelima smanjio račun za struju za 90.000 evra

28. maj 2021. - Grad Vukovar instalirao je 12 solarnih elektrana, ukupne instalisane snage 863 kW, na javnim zgradama u svom vlasništvu

bih sumski pozari interaktivna mapa sa sume bez pozara

BiH dobila prvu interaktivnu mapu lokacija podložnih požarima

28. maj 2021. - Korišćenje mape trebalo bi da ima značajan uticaj na povećanje otpornosti na požare i smanjenje šteta koje oni prave, rekla je Lejla Hukić

Croatia Airlines saf odrzivo avio gorivo letovi

Prvi letovi kompanije Croatian Airlines uz održivo gorivo

28. maj 2021. - Upotreba SAF goriva je priprema za obavezu njegove upotrebe koja u Evropskoj uniji stupa na snagu 2025. godine