OIE

U Srbiji pušten u rad vetropark Košava 1 od 69 MW

U-Srbiji-pusten-u-rad-vetropark-Kosava

Foto: Aleksandar Antić, Miodrag Kostić, Tiziano Giovannetti (MK-Fintel Wind)

Objavljeno

24.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

MK-Fintel Wind, zajednička kompanija italijanske Fintel Energia Spa i srpske kompanije MK Group biznismena Miodraga Kostića, danas je svečano pustila u rad vetropark Košava 1 kod Vršca ukupne instalisane snage 69 MW.

U izgradnju vetroparka Košava 1 sa 20 vetroturbina danskog proizvođača Vestas uloženo je 118 miliona evra. Ovaj vetropark u sistemu fid-in tarifa može da proizvede električnu energiju dovoljnu za 45.000 domaćinstava.

Ovo je treći i najveći vetropark iz partnerstva MK Grupe i Fintel Energije, kompanije listirane na Beogradskoj berzi (BELEX).

Generalni direktor kompanije Fintel Energija, Tiziano Giovannetti, izjavio je već pokrenuta izgradnja druge faze Košave, sa 15 vetroturbina.

Otvaranju Košave 1 su prisustvovali i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ambasador Italije u Srbiji Carlo Lo Cascio i predsednik MK Group Miodrag Kostić.

Fintel Energija, u vlasništvu italijanske Fintel Energia Spa, ima većinske udele u kompanijama MK-Fintel Find i MK-Fintel Wind Holding, čiji je manjinski akcionar spski MK Group.

Krajem februara 2018. godine, MK-Fintel Wind je saopštio da je obezbedio 81,5 miliona evra kredita za završetak prve faze vetroparka Košava.

Do sad su kompanije otvorile prvi vetropark u Srbiji, Kula, snage 9,9 MW, krajem 2015. godine, a u oktobru 2016. i vetropark La Piccolina, snage 6,6 MW.

Ova dva vetroparka mogu da proizvode električnu energiju za 7.000 domaćinstava.

Portfolio kompanije MK-Fintel Wind sastoji se od 13 vetroparkova sa ukupnim planiranim instalisanim kapacitetom od skoro 1 GW.

U planirane kapacitete spada i projekat vetroparka Maestrale Ring u blizini Sombora.

Fintel je osnovala namenske firme (SPV) za razvoj projekata energije vetra – Lipar (10 MW), Lipar 2 (10 MW) i Maestrale Ring (572 MW). Novi projekti će biti 100% u vlasništvu kompanije Fintel Energija i nalaziće se u regionu Vojvodine, izjavio je ranije Giovannetti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu evropska unija cena struje Ursula privreda samit

Evropska komisija sa članicama EU sprema smanjenje taksi kako bi struja bila jeftinija

24. septembar 2019. - Cene energije su i dalje previsoke i previše nestabilne, priznala je Ursula fon der Lajen na Samitu evropske industrije u Antverpenu

Rumunija investiciju male nuklearne modularne reaktore prvo u jedan probni

Rumunija pokrenula investiciju u male nuklearne modularne reaktore, ali prvo u jedan probni

24. septembar 2019. - Nuclearelectrica je odlučila da krene s investicijom u SMR postrojenje od 462 megavata. Mediji prenose da će izgraditi jedan mali reaktor i testirati ga pre instaliranja ostalih pet.

bih vodonik hidrogen projekat energoinvest epbih H2OIE cei

BiH započela projekat za pripremu nacionalne strategije za vodonik

24. septembar 2019. - U Sarajevu je započelo sprovođenje projekta "CEI Support to Hydrogen Strategy Development and Know-How Transfer for Bosnia and Herzegovina"

YESS Power probio led u regionu baterijskog sistema Severnoj Makedoniji Novaci Mey Energy

YESS Power probio led u regionu izgradnjom baterijskog sistema u Severnoj Makedoniji

24. septembar 2019. - Turski YESS Power je kod Bitolja predao na korišćenje prvi veliki baterijski sistem za skladištenje energije (BESS) na Zapadnom Balkanu