Voda

U Skupštini Srbije pokrenuta inicijativa za zaštitu pijaćih voda u Ustavu Srbije

Skupstina-Srbije-inicijativa-za-zastitu-pijacih-voda-Ustav-Srbije

Slika: Zelena stranka

Objavljeno

28.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zelena stranka pokrenula je u Skupštini Srbije inicijativu za izmene Ustava Republike Srbije, kako bi se u najvišem pravnom aktu zaštitile pijaće vode.

Ova stranka je nedavno predstavila plan u pet tačaka za „nekontrolisanu najezdu malih hidroelektrana (MHE)“. Ključna tačka plana je zaštita pijaćih voda Ustavom, a dok se to ne desi, uvođenje moratorijuma na izgradnju MHE.

Inicijativu je zvanično pokrenuo Goran Čabradi, poslanik i predsednik Zelene stranke.

„U današnjim uslovima kada je sve više naših reka uzurpirano od strane investitora u cilju izgradnje MHE, Zelena stranka insistira na tome da se pijaća voda zaštiti Ustavom. Pijaća voda postaje resurs kojeg imamo sve manje. Niko u Srbiji nema pravo da se ponaša neodgovorno i ugrožava nasleđe budućnosti“, rekao je Čabradi.

Udruženje potrošača Forum je pokrenulo inicijativu da pravo građana na vodu za piće bude uneto u Ustav Republike Srbije kao još jedno osnovno ljudsko pravo

On je pozvao kolege poslanike da podrže ovu inicijativu kako bi se Srbija pridružila drugim zemljama Evrope koje su zaštitile vodu Ustavom.

Zelena stranka, kako se navodi u saopštenju ove političke partije, je ranije podnela još nekoliko zakona kojima se predviđa moratorijum na izgradnju MHE, formiranje komisije koja bi trebalo da preispita dosad izgrađene MHE i dozvole za njihovu izgradnju, ali ovi se predlozi još nisu našli na dnevnom redu Skupštine Srbije.

Inače, Centar za zaštitu potrošača „Forum“ iz Niša je, početkom decembra prošle godine, takođe pokrenuo inicijativu da pravo građana na vodu za piće bude uneto u Ustav Republike Srbije kao još jedno osnovno ljudsko pravo.

U tri članice Evropske unije – Belgija, Italija i Slovenija, postojao je predlog da voda kao ljudsko pravo uđe u ustav, ali je samo u nekadašnjoj republici SFRJ i usvojen.

Poslednjih meseci u regioni su sve češći glasovi, koji dolaze iz redova građanskih inicijativa i stručnih krugova, da se voda mora tretirati kao osnovno ljudsko pravo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

28. mart 2019. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

28. mart 2019. - EU je izmenila Direktivu o tretmanu gradskih otpadnih voda. Obuhvat je proširen na manja naselja, više izvora zagađivanja i mikrozagađivače.

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

28. mart 2019. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Veliki pacificki tepih smeca

Veliki pacifički tepih smeća može da se očisti u narednoj deceniji

28. mart 2019. - Ocean Cleanup tvrdi da bi sa 7,5 milijardi dolara mogao da za deset godina očisti celokupno smeće nagomilano u Pacifiku