Nedelja, 21. jul, bila je natopliji dan u istoriji merenja, pokazuju podaci Kopernikove Službe za posmatranje klimatskih promena C3S.
Prosečna globalna dnevna temperatura dostigla je 17,09 stepena Celzijusa, neznatno premašivši prethodni rekord od 17,08 stepeni, postavljen 6. jula 2023. godine.
Inače, najviša vrednost do tada zabeležena je 2016. godine – 16,8 stepeni Celzijusa. U julu i avgustu 2023. i junu i julu ove godine taj nivo je pređen 57 puta.
„Ono što je zaista zapanjujuće je kolika je razlika između temperature u poslednjih 13 meseci i prethodnih temperaturnih rekorda. Sada smo zaista na nemapiranom terenu, pa ćemo, kako klima nastavlja da se zagreva, sigurno doživeti nova obaranja rekorda u narednim mesecima i godinama“, rekao je direktor C3S-a Karlo Buontempo.
Deset najviših dnevnih temperatura izmereno je u poslednjih deset godina
Klimatske promene, podstaknute sagorevanjem fosilnih goriva, izazvale su ekstremne vrućine širom Severne hemisfere. Rekordna prosečna dnevna temperatura je izmerena u toku toplotnih talasa koji su pogodili delove Sjedinjenih Američkih Država i Evrope.
Svih deset najviših dnevnih temperatura izmereno je u poslednjih deset godina, od 2015, što ukazuje na trend globalnog zagrevanja. Razlika između rekorda iz 2016. i najnižeg nivoa na lestvici u prvih deset (iz 2015) iznosi 0,2 stepena, a između novog rekorda i onog iz 2016. bezmalo 0,3 stepena, pa je jasno koliko su jake vrućine u poslednje dve kalendarske godine.
C3S u analizi sugeriše da je nagli porast prosečne globalne dnevne temperature povezan sa temperaturama znatno višim od proseka u velikim delovima Antarktika. Tako velike anomalije nisu neuobičajene tokom zimskih meseci na najjužnijem kontinentu, a takođe su doprinele rekordno visokim globalnim temperaturama početkom jula 2023. godine.
Pored toga, površina morskog leda oko Antarktika je skoro toliko mala kao i pre godinu dana, pa su temperature vazduha nad nekim delovima Južnog okeana mnogo više od prosečnih.
Svaki mesec od juna 2023. godine do jula 2024. rangiran je kao najtopliji na planeti od kada su započela merenja
Posle rekordne vrućine 2023. godine, minuli jun je bio ponovo najtopliji u istoriji i 13. uzastopni natopliji mesec. Svaki mesec od juna 2023. godine do jula 2024. rangiran je kao najtopliji na planeti od kada su započela merenja, u poređenju sa odgovarajućim mesecom prethodnih godina.
Neki naučnici procenjuju da bi 2024. godina mogla nadmašiti 2023. kao najtoplija od kada se beleže merenja, zahvaljujući klimatskim promenama i prirodnom meteorološkom fenomenu El Ninjo, koji se završio u aprilu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.