Srbija razmatra tri opcije za gradnju reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3, koje se pre svega, odnose na kapacitet koji bi trebalo da ima ova elektrana, kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Izrada studije opravdanosti za RHE Đerdap 3, kako navode u Ministarstvu rudarstva i energetike, je u završnoj fazi.
„Naše očekivanje je da ćemo u narednih mesec dana završiti dodatni deo koji se naziva market simulacije, kako bi se razumeo finansijski uticaj reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3 na poslovanje postojeće hidroelektrane Đerdapu 1 u nekim dugoročnim finansijskim prognozama”, izjavio je Veljko Kovačević, državni sekretar u Ministrastvu, preneo je Euronews Srbija.
Inače, u martu je saopšteno da su za projekat RHE Đerdap 3 završene hidrološka studija i prethodna studija izvodljivosti.
Ranije se kao kapacitet nove hidroelektrane spominjala cifra od 2.400 MW, a sada Kovačević kaže da su u igri tri opcije.
Od nacionalnog do regionalnog projekta
„Sa 1.400 MW bismo imali RHE za nacionalne potrebe, sa 1.800 MW već jedan regionalni projekat, a poslednja varijanta od 2.400 MW menja energetsku sliku šireg regiona“, istakao je Kovačević.
Reverzibilne hidroelektrane su poslednjih godina postale veoma važne jer mogu da obave skladištenje energije i tako omoguće veći prodor obnovljivih izvora energije u sistem. Srbija je, trenutno, mnogo bliža gradnji RHE Bistrica.
Nezaobilazan faktor u gradnji Đerdapa 3 je Rumunija, sa kojom je Srbija odnosno SFRJ izgradila Đerdap 1 i Đerdap 2. Sused Srbije je ranije nagovestio da je zainteresovan da postane suinvestitor u novu elektranu.
Početkom avgusta ministar energetike Rumunije Sebastijan Burduža izjavio je da će njegova zemlja pažljivo pratiti planove vezane za Đerdap 3 i da neće dozvoliti da proizvodnja kompleksa Đerdap 1 i 2 bude ugrožena.
Američki Bechtel uključen u izradu studije
On je tada istakao da je srpska strana dostavila inicijalne podatke o investiciji i mogućem uticaju na Đerdap 1 i 2. Srbija je tu studiju, kako je dodao, sprovela sa američkom kompanijom Bechtel.
Inače, projekat hidroelektrane Turnu Măgurele – Nikopol na Dunavu, koji razvijaju Bugarska i Rumunija, je EU u julu stavila na listu prekograničnih investicija koje imaju pravo na njenu finansijsku podršku
Bravo! Konačno …