U Federaciji BiH na snagu stupa zakon koji zabranjuje izdavanje dozvola za male hidroelektrane, snage do 10 megavata. Međutim, aktivisti upozoravaju da ima još mnogo projekata s validnim koncesijama koji mogu da se nastave.
Posle desetogodišnjeg otpora izgradnji malih hidroelektrana u Federaciji Bosne i Hercegovine, gornji dom Parlamenta je skoro jednoglasno obustavio planiranje i izgradnju takvih objekata. Dom naroda je prihvatio taj predlog više od dve godine nakon što je Predstavnički dom glasao za Deklaraciju o zaštiti reka Zapadnog Balkana i pozvao na revidiranje postojećih dozvola i koncesija za male hidroelektrane kao i projekata u razvoju.
Stanovnici zajednica koje su na udaru su krenuli u borbu pre više od decenije, uz pomoć zaštitnika i zaštitnica životne sredine. Oni sad upozoravaju da u zemlji ima na stotine projekata s ugovorima o koncesiji te da im zakon daje izuzeće. Stoga je u toku i inicijativa da se na izgradnju malih hidroelektrana uvede moratorijum.
U sivoj zoni su u Federaciji BiH ostala 62 projekta, poručuju zaštitnici životne sredine iz Eko akcije
Parlamentarci u Federaciji BiH su tako glasali da se obustavi izdavanje dozvola za projekte te vrste čiji je planirani kapacitet do deset megavata. Fondacija Atelje za društvene promjene (ACT), organizacija za zaštitu životne sredine, saopštila je da su poslanice i poslanici oba doma pokazali odgovornost i dovršili ovaj zakonodavni postupak.
U Eko akciji iz Sarajeva kažu da će rečenom odlukom biti sprečena izgradnja 111 malih hidrocentrala na 60 reka u Federaciji BiH i dodaju: „Znatno će se povećati šanse da se spriječi gradnja 62 MHE na 39 naših rijeka.“
Uvojenim izmenama Zakona o električnoj energiji otvara put institucijama da preispitaju važeće dozvole.
U BiH je trenutno 119 malih hidroelektrana, od čega 50 u Republici Srpskoj. Taj entitet je pre skoro pola godine izmenama Zakona o obnovljivim izvorima energije obustavio isplatu podsticaja malim hidroelektranama, ali još nije zabranio izgradnju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.