Danska kompanija European Energy pustila je u rad svoje prvo veliko postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika, a takođe otvara pogon za zeleni metanol. Ova kompanija razvija projekte obnovljivih izvora energije širom sveta, a prisutna je i u regionu Jugoistočne Evrope.
Postojenje za proizvodnju zelenog vodonika se nalazi u mestu Mode u blizini Esbjerga, petog po veličini grada u Danskoj. Izgradnja je završena u junu, a sada je proradio prvi elektrolizer, kojeg je isporučila danska kompanija Stiesdal.
European Energy je naveo da će vodonik isporučivati u luku Esbjerg i jednom velikom klijentu iz sektora industrijskih gasova.
U kompaniji kažu da je u planu i proširenje postrojenja sa još dva elektrolizera. Drugi elektrolizer bi trebalo da bude postavljen 2025. godine. Kada sva tri elektrolizera budu u funkciji postrojenje će imati ukupan kapacitet od 12 megavata i očekivanu godišnju proizvodnju od 1.500 metričkih tona vodonika.
„Sa početkom rada postrojenja u Modeu, možemo da počnemo sa isporukom zelenog vodonika na tržište. Ovo dostignuće pokazuje da transformacija našeg energetskog sistema nije daleka vizija – ona se dešava upravo sada“, rekao je generalni direktor Knud Erik Andersen.
Postojenje za proizvodnju zelenog vodonika će se napajati iz dve vetroturbine
European Energy je potpisao sporazum o balansiranju i optimizaciji sa kompanijom Centrica Energy. Ona će upravljati vetroelektranom koja su na istoj lokaciji kao i postrojenje.
Elektrolizere za zeleni vodonik napajaće dve vetroturbine iz testnog centra za vetroturbine Måde, a njega je takođe osnovao European Energy. Ukupna instalirana snaga je 16 megavata.
Viškove generisane toplote iz procesa proizvodnje vodonika koristiće DIN Forsyning, lokalni operator sistema daljinskog grejanja, čime će European Energy doprineti dekarbonizaciji ovog grada. Krajem avgusta je u Esbjergu trajno isključena pretposlednja termoelektrana na ugalj u Danskoj.
Proizvodnja zelenog metanola
Kompanija je objavila da je u toku i puštanje u rad njene fabrike zelenog metanola u mestu Kase. Kapacitet je 32.000 tona godišnje. Među klijentima je brodarska kompanija Maersk, koja je prošle godine svetu predstavila prvi teretni brod opremljen pogonom na metanol.
Kompanija je iz Inovacionog fonda Evropske unije nedavno dobila grant od preko 50 miliona evra za izgradnju drugog postrojenja za proizvodnju zelenog metanola u Danskoj.
European Energy namerava da proizvodi 100.000 tona godišnje. Procenio je da time sprečava ispuštanje 150.000 tona ugljen-dioksida godišnje. Početak gradnje se očekuje 2026. godine, a postrojenje će postati operativno do 2029, saopšteno je.
European Energy postoji od 2004. godine i posluje u 28 zemalja
Kompanija postoji od 2004. godine i posluje u 28 zemalja, među kojima su i zemlje Jugoistočne Evrope. European Energy je nedavno dobio odobrenja za priključenje na mrežu za solarne i vetroenergetske projekte širom Rumunije, sa oko 500 megavata kapaciteta u zbiru. Njegov ukupni razvojni plan u toj zemlji sada premašuje 1,5 gigavata iz solara i vetra.
U Grčkoj planira razvoj 19 vetroparkova od ukupno 653 megavata. Reč je o projektima velikih razmera, kapaciteta od 16,8 do 48,3 megavata.
Početkom godine su Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i firma EE Korita iz Bijelog Polja potpisali ugovor o izgradnji infrastrukture za priključenje nove solarne elektrane na prenosni sistem.
Ugovor obuhvata planiranje, izgradnju i integraciju buduće solarne elektrane, koja će imati kapacitet od 240 MW, na lokaciji Korita u blizini granice sa Srbijom, a investitor je upravo European Energy.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.