Životna sredina

Investitor tužio Crnu Goru za čak 9,2 miliona evra za neizgrađenu malu hidroelektranu

U Crnoj Gori tužba protiv države za mini hidroelektranu i raskidi ugovora o koncesiji

Foto: Jamie Nakamura / Pixabay

Objavljeno

24.12.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.12.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore je donela odluku o raskidu ugovora o koncesiji za izgradnju malih hidroelektrana Crnja, Ljubaštica i Crni potok. Za to vreme konzorcijum investitora traži odštetu od 9,2 miliona evra za neizgrađenu mini hidroelektranu na Murinskoj rijeci, zbog izmakle dobiti i štete, kako su naveli tužitelji.

Zbog neizgrađene mini hidroelektrane na Murinskoj rijeci u Crnoj Gori, investitori traže odštetu od države u iznosu 9,2 miliona evra. Konzorcijum Elektrotehna – Industriaimport – Industriaimpeks zahteva za izmaklu dobit za 26 godina proizvodnje 7,2 miliona evra, za stvarnu štetu 1,7 miliona, a za nematerijalnu 342.000 evra.

U tužbi se navodi da je konzorcijum sa radovima započeo u junu 2017. godine, ali da je sedmicu kasnije naišao na otpor lokalnog stanovništva na koji vlada nije regovala, prenosi podgorička Pobjeda.

Investitor tuži državu i za izmaklu dobit

S druge strane, država negira krivicu, navodeći da konzorcijumu ni u jednom momentu nije sporila pravo da koristi vodotok Murinske rijeke. U vladi kažu da rešavanje problema sa meštanima nije bila njihova obaveza, već da je to poslovni rizik konzorcijuma i da je on mogao zaštitu svojih prava da traži pred sudom.

Država je investitoru dozvolila prolongiranje rokova i omogućila nastavak realizacije, iako je kasnio sa izgradnjom i dostavljanjem garancije, navodi Pobjeda.

Ukinute još tri koncesije

Nakon upornog protivljenja i apela lokalne zajednice i organizacija za zaštitu prirode da se hitno preispitaju odluke o koncesijama, ugovori za tri postrojenja su konačno raskinuta i tri vodotoka u Kraljskim Barama u opštini Kolašin su sačuvana.

„Iskrene čestitke mještanima Bara Kraljskih na istrajnosti da očuvaju naša zajednička dobra, kao i građanima, aktivistima, organizacijama i svima koji pružali podršku njihovoj 18-mjesečnoj borbi i doprinijeli da se sačuvaju naši prirodni biseri“, saopštila je inicijativa Odbranimo rijeke Crne Gore.

Predlog o ukidanju koncesija podnelo je Ministarstvo kapitalnih investicija, a vlada je takođe usvojila i zaključak kojim je naložila resornom ministarstvu da pokrene postupak raskida ugovora o koncesiji i za malu hidrelektranu Skrbuša, na delu vodotoka Skrbuša. U resornom ministarstvu su naveli da ovim nastavljaju da ispunjavaju data obećanja.

Da podsetimo, Crna Gora je zaustavila izdavanje koncesija za izgradnju malih hidroelektrana, dok se ne revidiraju svi ugovori o koncesijama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

24. decembar 2021. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

elektro ljubljana, rode

Elektro Ljubljana štiti rode i njihova staništa

24. decembar 2021. - Elektro Ljubljana godinama doprinosi zaštiti roda, osiguravajući im sigurna gnezdilišta i prateći njihove migracije

bih centrotrans punionica cng prirodni gas javni prevoz

Sarajevski Centrotrans planira da do 2030. sve autobuse prebaci na prirodni gas

24. decembar 2021. - Centrotrans je instalirao i solarnu elektranu koja proizvodi 40 odsto električne energije potrebne za rad firme

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

24. decembar 2021. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala