Životna sredina

U BiH pokrenuta peticija protiv izgradnje malih hidroelektrana

Koalicija za zastitu rijeka i Arnika oslobodite reke, dajte ljudima pravo odlucivanja

Foto: BGEN

Objavljeno

07.04.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.04.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nevladine organizacije Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine i češka Arnika zatražile su od vlada Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i Republike Srpske da izmene zakone o koncesijama kako bi zabranile gradnju malih hidroelektrana (MHE) ili barem uključile lokalne zajednice u proceduru odobravanja koncesija.

Koalicija za zaštitu rijeka i Arnika su pozvali građane da potpisom podrže onlajn peticiju za promenu zakona o koncesijama.

Dve organizacije ističu da su lokalne zajednice u BiH najsvesnije negativnih posledica koje donosi izgradnja MHE i žele da njihove reke budu zaštićene – bilo potpunom zabranom izgradnje ili njihovim uključivanjem u proces izdavanja koncesija.

Ignorisanje lokalnih zajednica već je rezultiralo izražavanjem nezadovoljstva građana

Izmena zakona pomogla bi, dodaju, da se spreče sukobi uzrokovani aktuelnom politikom jer je nedostatak konsultacija već rezultirao da javnost izrazi svoj bes kroz skupove, proteste i druge legalne oblike izražavanja nezadovoljstva.

„Neobavještavanje građana o procesu koncesije ne ostavlja im mogućnost da odgovore na vrijeme. Dakle, prisiljava ih da koriste sredstva građanskog neodobravanja. Na primjer, bilo je protesta u Kruščici, skoro dvije godine blokade mosta, pa čak i policijskog nasilja“, kaže Zuzana Vachunova iz Arnike.

Nevladine organizacije traže da se odlučivanje o koncesijama prebaci sa vlada na opštine

Predstavnici nevladinih organizacija kritikuju da se reke – zajedničko prirodno bogatstvo i javno dobro – jednostavno prodaju bez ikakvih konsultacija sa zajednicama. Vlast tako ne poštuje ključni princip međunarodne Arhuske konvencije, koju je BiH potpisala 2008, i koja osigurava prava građana da budu uključeni u donošenje odluka o svom okruženju.

Minimum koji donosioci odluka mogu da obezbede je da proces izdavanja koncesija prebace sa vlada na opštine koje treba da organizuju javne rasprave i da uzmu u obzir mišljenje svojih građana, kako se odluke ne bi mogle donositi bez ljudi koji bi bili direktno pogođeni, saopštile su dve organizacije.

Da bi se postigla puna transparentnost, potrebno je iz temelja izmeniti postojeće zakone, donijeti nove zakone na svim nivoima, istakla je Nina Kreševljaković, pravni savetnik Arhus centra Sarajevo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ve ivovik bih probni rad

Vetropark Ivovik u BiH započeo probni rad

7. april 2022. - Vetroelektrana Ivovik, četvrta u Bosni i Hercegovini, započela je probni rad

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

7. april 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

7. april 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

7. april 2022. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.