Energetska efikasnost

U Beču pušten u rad najjači sistem toplotnih pumpi u Evropi

U Becu puštene tri najjace toplotne pumpe u Evropi

Foto: Wien Energie / Michael Horak

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tri velike toplotne pumpe puštene su u rad u bečkoj četvrti Zimering. Grejaće 56.000 domaćinstava austrijskog glavnog grada toplotnom energijom iz prečišćene otpadne vode, a plan je da se do 2027. kapacitet udvostruči.

Toplotne pumpe su postale važna tehnologija za budućnost grejanja. Beč planira da do 2040. postane klimatski neutralan. Kako bi postigao zacrtani cilj, ključni korak je dekarbonizacija sektora grejanja. Oko 40 odsto emisija ugljen-dioksida u prestonici Austrije potiče upravo iz ovog sektora.

Prva faza izgradnje sistema velikih toplotnih pumpi u Beču je završena. Puštena su u rad tri pogona od planiranih šest.

Sistem toplotnih pumpi je važna prekretnica na putu ka klimatskoj neutralnosti

Gradska energetska kompanija Wien Energie tvrdi da je reč o najvećem zelenom sistemu toplotnih pumpi u Evropi. U ovom projektu koristi toplotnu energiju iz otpadne vode koja dolazi iz susednog postrojenja za prečišćavanje Ebswien. Električna energija za rad dobija se iz obližnje dunavske hidroelektrane Freudenau, što znači da će obnovljivi izvori pokriti sto odsto potreba.

„Ovaj sistem toplotnih pumpi je važna prekretnica na putu ka klimatskoj neutralnosti. Grad Beč koristi sve obnovljive izvore toplote koji su nam dostupni. Već s prve tri toplotne pumpe moći ćemo daljinskim grejanjem da grejemo do 56.000 domaćinstava. Naš sistem toplotnih pumpi je pionirski projekat u Evropi“, izjavio je gradonačelnik Beča Mihael Ludvig.

Nakon završetka radova, ukupna snaga pumpi u Zimeringu biće 110 megavata i snabdevaće toplotom 112.000 domaćinstava

U prvu fazu uloženo je oko 70 miliona evra, saopštio je Wien Energie. Preostale tri velike toplotne pumpe treba da budu instalirane do 2027. godine. Nakon završetka radova, ukupna snaga pumpi u Zimeringu biće 110 megavata, a one će snabdevati 112.000 domaćinstava klimatski neutralnom toplotom.

Osim toga, kod elektrane Simmering je izgrađena pumpa za sistem daljinskog grejanja kapaciteta 7.500 kubnih metara na sat, dodala je kompanija.

Bečka grejna mreža je jedna od najvećih u Evropi. Na nju je priključeno 440.000 domaćinstava i 7.800 većih kupaca. Wien Energie u iste svrhe već koristi dve manje toplotne pumpe na otpadnu toplotu. Gradske vlasti planiraju da 2040. klimatski neutralnim daljinskim grejanjem bude obuhvaćeno barem 56 odsto domaćinstava.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija uzice subvencije kotao pelet gas

Užice deli subvencije za kotlove i peći na pelet i gas

11. decembar 2023. - Za kotlove na prirodni gas Grad Užice daje subvencija do 80 odsto, a za kotlove na pelet do 60 odsto, navodi se u javnom pozivu

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

11. decembar 2023. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

11. decembar 2023. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

11. decembar 2023. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj