Električna energija

Turski MB Holding gradi drugu geotermalnu ORC elektranu u Hrvatskoj

Turski-MB-Holding-geotermalna-ORC-elektrana-Velika-Ciglena

Foto: Elektrana Velika Ciglena (MB Geothermal)

Objavljeno

06.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma MB Geothermal iz Zagreba, koja je u stoprocentnom vlasništvu turskog MB Holdinga, potpisala je ugovor sa hrvatskom projektantskom kućom Ekonerg za projektovanje binarne (ORC) geotermalne elektrane Legrad, instalisane snage 19,9 MW, što je drugi veliki projekat MB Holdinga u oblasti geotermalne energije u Hrvatskoj, saopštila je MB Geothermal.

Geotermalna ORC elektrana u Legradu, u blizini Koprivnice, će biti izgrađena korišćenjem naprednih tehnoloških sistema i godišnje će proizvoditi oko 165 GWh električne energije, što je energetski ekvivalent oko 100.000 barela nafte, navodi se u saopštenju.

MB Geothermal je nedavno zatražio izradu elaborata optimalnog tehničkog rešenja za priključenje na mrežu od hrvatskog operatora prenosnog sistema, a budući da na geotermalnu energiju ne utiču vremenski uslovi, elektrana će kontinuirano isporučivati energiju u prenosnu mrežu severne Hrvatske, stoji u saopštenju.

MB Holding već upravlja prvom hrvatskom geotermalnom ORC elektranom

Ovo je drugi veliki geotermalni projekat kompanije MB Holding u Hrvatskoj, podseća se u saopštenju. Ova kompanija već upravlja elektranom u Velikoj Cigleni u blizini Bjelovara, prvom hrvatskom geotermalnom elektranom i najvećom u Evropskoj uniji koja radi na principu ORC (Organski Rankinov ciklus).

Elektrana u Velikoj Cigleni, koja je puštena u rad krajem 2018. godine, ima ukupnu bruto snagu od 16,5 MW i ugovor o otkupu električne energije na nivou od 10 MW neto, što odgovara prosečnoj potrošnji oko 29.000 hrvatskih domaćinstava i mesečnoj proizvodnji 7,3 GWh električne energije.

Kompanija planira gradnju elektrana snage 80 MW

Prema ranijim izveštajima, elektrana u Velikoj Cigleni, koja je u sistemu fid-in podsticaja, eksploatiše paru i toplu vodu čija je temperatura 170 stepeni Celzijusa kako bi proizvela električnu energiju i isporučila je u prenosnu mrežu.

ORC sistemi proizvode električnu energiju koristeći različite izvore, kao što su obnovljivi izvori energije (biomasa, geotermalna energija, solarna energija), tradicionalna goriva i otpadna toplota iz industrijskih procesa, postrojenja za spaljivanje otpada, motora ili gasnih turbina.

Srednjoročni planovi MB Holdinga u Hrvatskoj usmereni su na izgradnju geotermalnih elektrana ukupne snage 80 MW, navodi se u saopštenju firme MB Geothermal.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

6. septembar 2019. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

6. septembar 2019. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

6. septembar 2019. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

6. septembar 2019. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike