Životna sredina

Turska i Zapadni Balkan zajedno u borbu s klimatskim promenama

Objavljeno

17.09.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.09.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Turska i zemlje Zapadnog Balkana bi trebalo da udruže snage u smanjivanju posledica klimatskih promena, za šta već imaju obezbeđenih 90 miliona evra iz fondova Evropske unije, rekli su učesnici regionalne radionice održane u Skoplju u septembru.

Skup su organizovali Ecran (Regionalna pristupna mreža za životnu sredinu i klimu) i Taiex – Tehnička pomoć i razmena informacija, instrument Evropske komisije.

I Turska i Zapadni Balkan su osetljivi na klimatske promene i zajednički rad na smanjenju posledica je neophodan, složili su se učesnici radionice. Stevo Temelkovski, makedonski ministar za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje, rekao je da bi kod efekata klimatskih promena najviše trebalo raditi u sektorima vodnih resursa, biodiverziteta, poljoprivrede, šumarstva, turizma, kulturnog nasleđa i zdravstva.

Radionica u Skopju je bila poslednja u nizu u trogodišnjem programu podrške Ecrana regionu. Ciklus je i počeo u Skoplju, a radionice su zatim održane u Zagrebu, Ankari, Podgorici i Tirani. Uz to, održana su tri seminara za tehnički trening za upravljanje vodama, urbanizam i planiranje u energetici.

Ecran ojačava regionalnu saradnju među zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za ulazak u Evropsku uniju u domenu životne sredine i delovanju u vezi s klimom, pomaže im u napretku u transponovanju i primeni smernica EU u zaštiti životne sredine i klime.

Među učesnicima radionice bili su predstavnici ministarstava za zaštitu životne sredine i energetike, agencija za zaštitu životne sredine i statistiku i tehničkih institucija.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

17. septembar 2016. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

17. septembar 2016. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

17. septembar 2016. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

17. septembar 2016. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a