OIE

Turska: Do kraja 2016 godine 1% energije iz solarnih panela

solarna energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

15.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Turska planira da tokom 2017. godine ukupan kapacitet instaliranih solarnih panela za proizvodnju električne energije dostigne 2.000 megavata (MW), izjavio je prvi čovek Uprave za obnovljive izvore energije.

Turska je tek nedavno ušla u „igru“ na tržištu solarne energije, rekao je Ozgur Can (Özgür Can), načenik Opšte uprave za obnovljive izvore energije (YGEM). „Ipak, tursko tržište je važno i atraktivno tržište, zato što se brzo razvija“, dodao je Can, govoreći na konferenciji SOLAR TR2016 u Istanbulu. U izjavi za agenciju Anadolija (Energy News Terminal), on je skrenuo pažnju na to da je „za dostizanje tog cilja neophodno imati predvidljivu politiku, zakone i tehnologije“.

Reči Ozgura Cana iz YGEM-a potvrđuju ranije najave Ministarstva energije i prirodnih resursa. Ministar Berat Albajrak (Berat Albayrak) u oktobru je najavio tender za izgradnju „najveće fotonaponske solarne elektrane na svetu, koja će označiti početak nove ere razvoja obnovljivih izvora energije u Turskoj.“

Instalisana snaga solarnih postrojenja u Turskoj bi, prema podacima YGEM-a, do kraja decembra 2016. godine trebalo da dostigne vrednost od 820 do 860 MW, što će činiti oko 1 odsto ukupno proizvedene energije. U oktobru je ukupan kapacitet instaliranih solarnih kapaciteta iznosio 745,7 MW, što je tri puta više u odnosu na 2015. godinu kada su kapaciteti iznosili 249 MW.

YGEM sprovedi tranziciju ka javnim  zgradama sa nultom potrošnjom energije do 2018. godine. Od 2020. gradiće se zgrade sa nultom potrošnjom energije, što bi trebalo da znači da te zgrade godišnje troše onoliko energije koliko  i proizvedu iz obnovljivih izvora energije instaliranih na samim objektima.

Udeo solarne električne energije u ukupnoj prozvednji energije u svetu treba da 2030. godine dostigne 13 odsto, u poređenju sa sadašnja 2 procenta, što otvara mogućnost da se u tom periodu udvostruče investicije u sektoru obnovljivih izvora energije, kaže Can.

Turska ima na raspolaganju ogroman potencijal solarne energije i u tom smislu joj predstoji svetla budućnost, rekao je Brus Daglas, predsedavajući organizacije Global Solar Council, koja koordinira rad organizacija za promociju solarne energije iz čitavog sveta. „U Turskoj postoji i ogroman potencijal solarne energije, ali i ogromna potražnja za istom. Važno je koliko brzo će se te mogućnosti i prilike koristiti i razvijati“, dodao je on.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

15. decembar 2016. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

15. decembar 2016. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

15. decembar 2016. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

15. decembar 2016. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu