Foto: Gretar Ívarsson / Public domain
Margün Energy kreće u istražno bušenje u potrazi za litijumom u geotermalnim vodama u Seferihisaru na zapadu Turske, gde je kupio geotermalnu elektranu od 12 megavata. Kompanija je pored toga pokrenula projekat solarne elektrane od 5,4 megavata koja bi bila integrisana sa postojećim postrojenjem u hibridnu elektranu.
Turska, četvrta na svetu po kapacitetu geotermalnih elektrana, ima i značajan potencijal za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda. Proizvodnja tog minerala, potrebnog fabrikama baterija, može da poveća isplativost projekata za geotermalnu energiju. Margün Energy, čijim se akcijama od 2021. trguje na Istanbulskoj berzi akcija (Borsa Istanbul ili ISE), objavio je da će pokrenuti istražne radove na 3.125 hektara u pokrajini Izmir.
Kompanija je nedavno preuzela geotermalnu elektranu u tom kraju. Prodao ju joj je za 16 miliona dolara RSC Elektrik. Taj pogon od 12 megavata je u Kavakdereu u distriktu Seferihisar. Margün Energy je demantovao da bi kopao rudu litijuma.
Ukoliko pronađe dovoljno veliku koncentraciju tog alkalnog metala, izgradiće fabriku za njegovu ekstrakciju, dodao je u svom saopštenju. Objavio ga je nakon što su stanovnici navedenog područja izrazili zabrinutost zbog moguće štete po životnu sredinu od rudarenja litijuma.
„Nismo dobili nikakve rudarske dozvole. Štaviše, Margün Energy nije rudarska kompanija… Kopanje litijuma, koji se upotrebljava u proizvodnji baterija, i ekstrakcija litijuma njegovom separacijom iz geotermalnih fluida su veoma različite stvari“, piše u saopštenju.
Margün Energy će tragati i za plemenitim metalima
Kompanija je napomenula da će nastaviti sa svojim investicijama u geotermalnu energiju uključujući proizvodnju struje i uzgoj hrane u staklenicima i plastenicima, uz tvrdnju da će tako biti otvorena radna mesta za lokalce. Nagovestila je i da bi mogla i da izdvaja ugljen-dioksid, za komercijalnu upotrebu.
Margün Energy je dodao da će istražiti prisustvo plemenitih metala u geotermalnim fluidima.
Planirani fotonaponski sistem će proizvoditi 10 gigavat-sati godišnje
Dalje, kompanija je predala predlog državnom regulacionom telu za energetiku (EMRA ili EPDK) za izgradnju fotonaponskog sistema snage 5,4 megavata u piku. Bio bi pridodat postojećem postrojenju, pa bi zajedno činili hibridnu elektranu. Solarni deo bi proizvodio 10 gigavat-sati električne energije godišnje i povećao prihod za 1,05 miliona dolara, procenila je kompanija.
Fotonaponski pogon bi uvećao ukupni kapacitet elektrana kompanije na 135,4 megavata. Margün Energy uglavnom drži solarne elektrane i izvođač je za projektovanje, nabavku i izgradnju (EPC) i upravljanje i održavanje (O&M).
Treba pomenuti i da je najveći deoničar kompanije Enda Energy Holding. Ta sestrinska firma ima četiri hidroelektrane, pet vetroelektrana, jednu geotermalnu i tri solarne, sveukupno dve stotine megavata.
Margün Energy je od početka godine skočio 109 odsto na berzi u najvećem gradu Turske.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.