OIE

Tri firme dogovorile gradnju vetroparka snage 125 MW u BiH

bih Alfi Aspiravi Zero Emissions livno vetropark

Foto: Reiner from Pixabay

Objavljeno

16.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Alfi Renewables, Aspiravi International i Zero Emissions AG dogovorili su glavne uslove saradnje na projektu vetroelektrane snage 125 MW u Bosni i Hercegovini.

Projekat vetroparka je blizu faze u kojoj će biti spreman za izgradnju, planiranu za 2025. ili 2026. godinu, dok se početak proizvodnje električne energije očekuje 2027. godine, saopštila je slovenačka firma Alfi Renewables.

Inače, kompanija iz Slovenije je u junu 2022. preuzela izgradnju vetroparka Krivača, snage 105,6 MW u Srbiji, i svečano ga otvorila u maju ove godine. Aspiravi International je deo belgijskog proizvođača i snabdevača zelene električne i toplotne energije Aspiravi Group.

Grupa takođe razvija, finansira, gradi i vodi projekte za obnovljive izvore energije.

Elektrana bi trebalo da se gradi u Livnu

Alfi je saopštio da je treći član u dogovoru švajcarska grupacija Zero Emissions AG partner Vlade Kantona 10 u Federaciji BiH i kompanije Aspiravi u razvoju projekta GET – Green-Energy-Tech-Zone.

Predloženim projektom vetroelektrane u Livnu predviđeno je 19 vetroturbina ukupne snage 125 MW, rekao je Suvad Bajrić, direktor i partner u firmi Alfi Renewables i menadžer fonda Alfi Green Energy.

Alfi će biti jedan od investitora projekta i svojim iskustvom iz projekta Krivača doprineo bi organizovanju projektnog finansiranja i prodaje električne energije putem ugovora o otkupu električne energije (eng. PPA).

Zero Emissions AG će povezati međunarodne investitore sa lokalnim firmama

Izvršni direktor kompanije Aspiravi On-shore Bernard Steverlink (Bernard Steverlynck) rekao je da je kompanija veoma zadovoljna što je Alfi pokazao interesovanje za projekat. Firma ima projekte za instalaciju vetroparkova na kopnu i moru, i posluje u nekoliko evropskih zemalja i na ostrvu Kurakao (Curaçao).

Porin Ivanišević-Damier (Porin Ivanišević-Dammeier), generalni direktor i predspredsednik firme Zero Emissions, i Perk Vrdoljak, član Odbora i generalni direktor ćerke firme u BiH, izjavili su da je njihov zadatak da spoje prvoklasne međunarodne investitore i tehnološke lidere sa najboljim lokalnim inženjerskim i energetskim resursima kako bi zajednički sproveli velike projekte energetske tranzicije u BiH na njenom putu ka Evropskoj uniji.

Ovo je velika prekretnica za privatne  investicije u energetiku na domaćem tržištu, kažu oni.

Treba reći da je Alfi Green Energy fond deo Alfi grupe, koja upravlja sa više od 500 miliona evra, sa fokusom na region Jugoistočne Evrope.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Balkanske drzave upozoravaju krizu regionu skoka berzanskih cena struje

Balkanske države upozoravaju na krizu u regionu usled skoka berzanskih cena struje

16. septembar 2024. - Grčka, Rumunija, Bugarska i Severna Makedonija su oglasile uzbunu u Evropi zbog krize izazvane skokom tržišnih cena struje u regionu

bih Alfi Aspiravi Zero Emissions livno vetropark

Tri firme dogovorile gradnju vetroparka snage 125 MW u BiH

16. septembar 2024. - Projekat vetroparka je blizu faze u kojoj će biti spreman za izgradnju, planiranu za 2025. ili 2026. godinu

epcg gvozd komarnica krusevo djukanovic

HE Komarnica zaustavljena već dve godine, završetak VE Gvozd kasni godinu dana

16. septembar 2024. - Vetropark Gvozd, snage 54 MW, i hidroelektrana, kapaciteta 172 MW, su među najvažnijim investicijama Elektroprivrede Crne Gore

EDF Egis odabrani urade studiju o nuklearne energije Srbiji

EDF, Egis odabrani da urade studiju o uvođenju nuklearne energije u Srbiji

16. septembar 2024. - Srbija je dodelila ugovor EDF-u i kompaniji Egis Industries o izradi preliminarne tehničke studije o mogućnosti mirnodopske primene nuklearne energije