Otpad

Tilos u Egejskom moru je prvo ostrvo na svetu bez otpada

Foto: Just Go Zero

Objavljeno

17.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grčki Tilos je postao prvo ostrvo na svetu sa sertifikatom da na njemu ne preostaje nimalo otpada. U okviru projekta Just Go Zero Tilos obustavljeno je odlaganje na deponiju, stanovnici su uključeni u sistem sakupljanja od vrata do vrata i otvoren je savremeni reciklažni centar.

U sortiranju i prikupljanju otpada na izvoru učestvuju sva domaćinstava i preduzeća na Tilosu. Dobio je priznanje Zero Waste Certified City, što je prvi put da je neko ostrvo verifikovalo da zbrinjava celokupan otpad mimo deponija.

Ova lokalna samouprava u Egejskom moru, koja pod nadležnošću ima tek oko 500 stanovnika, postavila je sebi cilj da prekine stvaranje otpada. Budući da je lokalna privreda uglavnom zavisila od sezonskog turizma, količina odbačenog materijala je stvarala pritisak na infrastrukturu.

Za samo dve godine Tilos je smanjio stopu odlaganja na deponiju sa 87 procenata na nulu

Pre dve godine, Tilos je 87 procenata svog otpada odlagao na lokalnu deponiju, a bez efikasnog sistema selekcije i usled rasta broja turista već je razmatrano proširenje njenog kapaciteta, navode lokalne vlasti.

Međutim, opština se okrenula održivijem rešenju i pokrenula projekat Just Go Zero Tilos, u saradnji sa kompanijom za upravljanje otpadom Poligreen i uz podršku uprave Južnoegejskog regiona.

Poduhvat je započet u junu 2021. godine. Otpad se razvrstava i prikuplja se od vrata do vrata. Zbrinjavaju se postojeće naslage na deponiji, a na nju se više ništa ne navozi.

Gradonačelnica Tilosa Marija Kama izjavila je da je reč o „zelenoj revoluciji bez premca“.

Tilos je uspeo da postigne jedan od najviših procenata reciklaže i kompostiranja u svetu, skoro 90 procenata, tvrde u lokalnoj samoupravi. Uklanjanjem kanti za smeće i zatvaranjem deponije, ovo ostrvo je postalo primer održivog turizma i razvoja u Egejskom moru, istakla je Kama.

Centar za kružne inovacije je zamenio ostrvsku deponiju

Pre početka projekta Just Go Zero Tilos, ostrvo je generisalo 770 kilograma komunalnog otpada po stanovniku godišnje. Količina je smanjena na 440, a samo 54 kilograma se ne reciklira.

Deponija je prošle godine zatvorena. Otvoren je Centar za kružne inovacije (3K), gde se sav otpad transportuje radi sortiranja i dalje obrade.

Postrojenje uključuje odeljak za kompostiranje i 15 mehanizama za razvrstavanje. Otpad koji se ne može reciklirati pretvara se u alternativno gorivo za proizvodnju cementa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

17. jul 2023. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

17. jul 2023. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

17. jul 2023. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

17. jul 2023. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada