Električna energija

Tesla će u Šangaju izgraditi fabriku Megapack baterija

Tesla otvara novu fabriku za proizvodnju Megapack baterija u Šangaju

Foto: Tesla

Objavljeno

12.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tenzije između Pekinga i Vašingtona ne jenjavaju, ali biznis ima drugačiju putanju. Generalni direktor Tesle Ilon Mask najavio je u na svom Twitter nalogu da će ta kompanija otvoriti fabriku Megapack baterija u Šangaju da proširi tržište koje pokriva pogon u Kaliforniji.

Megapack može skladištiti ogromne količine električne energije, i do 3,9 megavat-sati. Koristi se za stabilizaciju energetske mreže, što sprečava prekide u isporuci struje. Jedna baterija može pohraniti dovoljno energije za napajanje 3.600 domaćinstava u trajanju od jednog sata, kažu u komapaniji.

Tesla je najavio da će fabrika u Kini godišnje proizvoditi 10.000 ovih litijum-jonskih baterija. Ukupno će moći da uskladište 39 gigavat-sati. Tesla već upravlja jednom Megapack fabrikom u Kaliforniji istog kapaciteta. Kompanija trenutno ima dva modela, operativne snage od jednog i 1,9 megavata.

Očekuje se da će radovi na izgradnji fabrike u Kini početi krajem godine, u Lingangu, slobodnoj trgovinskoj zoni Šangaja, navodi kineska državna agencija Xinhua. Isti medij prenosi da je početak proizvodnje baterija najavljen za leto 2024. godine.

SAD strepi od tehnološkog napretka Kine

Kina je trenutno najveći proizvođač baterija na svetu. Teslina fabrika će povećati proizvodnju i samim tim smanjiti troškove.

Ovo nije prva Teslina fabrika u Kini. Naime, 2019. godine, u Šangaju je otvorena fabrika električnih automobila. To je prvo Teslino proizvodno postrojenje van teritorije Sjedinjenih Država. Za par meseci je postala najveća fabrika električnih automobila na svetu. Kapacitet joj je dostigao 22.000 vozila nedeljno.

Inače, najava izgradnje fabrike u Kini usledila je nakon novog pritiska američke vlade na kompanije da se manje oslanjaju na Kinu u svom poslovanju.

Administracija predsednika SAD Džoa Bajdena je prošle godine američkim tehnološkim firmama koje koriste subvencije na saveznom nivou zabranila da grade objekte „napredne tehnologije“ u Kini narednih 10 godina. On je u avgustu potpisao zakon kojim je predviđeno 280 milijardi dolara iz javnih fondova za visokotehnološku proizvodnju i naučna istraživanja, kako bi se postigla prednost u odnosu na Kinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

TotalEnergies snabdevati Saint-Gobain zelenom energijom PPA

TotalEnergies će snabdevati Saint-Gobain zelenom energijom po novom PPA ugovoru

12. april 2023. - TotalEnergies će objekte kompanije Saint-Gobain u Francuskoj pet godina snabdevati strujom iz obnovljivih izvora

eles siemens energy memorandum mervar presern slovenija

ELES i Siemens Energy sklopili strateško partnerstvo za razvoj digitalnih tehnologija za elektromreže

12. april 2023. - ELES i Simens Energy će sarađivati na razvoju naprednih digitalnih tehnologija i održivih rešenja za međunarodni sektor električne energije

hrvatska leto struja uvoz soalr potrosnja izvestaj oieh

Hrvatska tokom leta uvezla struju za 135 miliona evra

12. april 2023. - Trošak je mogao biti izbegnut proizvodnjom iz solarnih elektrana snage oko 2.700 MW, što je snaga projekata za zelenu energiju koji čekaju na realizaciju

gen vetropark senj virtuelna elektrana norinco

Najveći vetropark u Hrvatskoj postao deo virtuelne elektrane slovenačke firme GEN-I

12. april 2023. - Firma iz Slovenije je sada jedan od najvećih agregatora u Hrvatskoj koji pruža sistemske usluge Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava